Helena Piskorska – wystawa

Opublikowano: 14 września 2020 r.

Data i czas
12 września 2020 r. (sobota) – 29 września 2020 r. (wtorek)
11:00–18:00

Lokalizacja
Archiwum Państwowe (Rapackiego 4)

Kategorie
Wystawy

Wczytuję mapę...

Helena Piskorska – od zbiórki ubrań dla bezdomnych do odzyskiwania zrabowanych dóbr kultury Europejskich Dni Dziedzictwa.

Helena Piskorska była jedną z cichych bohaterek wojen światowych. Wychowano ją w patriotycznej rodzinie. W czasie I wojny światowej wspierała ofiary konfliktu, a od 1939 rok sama cierpiała. Jako kierownika Archiwum Miejskiego osadzono ją w Forcie VII, a później przesiedlono do Puław. Po wojnie odzyskiwała toruńskie archiwalia wywiezione do Niemiec.

Ekspozycja będzie podzielona na kilka działów. Pierwszy zostanie dedykowany latom młodości Heleny Piskorskiej – jej wychowaniu, kształceniu oraz życiu w czasie I wojny światowej, kiedy to mając 20 lat podjęła się działalności charytatywnej dla osób poszkodowanych podczas działań wojennych.

Następny dział wystawy poświęcony zostanie działalności Heleny Piskorskiej w okresie międzywojennym. Uczyła ona wówczas w szkołach średnich oraz pracowała w archiwum miejskim, które z czasem stało się jej największą pasją.

II wojna światowa zastała ją na stanowisku kierownika Archiwum Miejskiego. Helena Piskorska została wówczas aresztowana i osadzona w cieszącym się złą sławą Forcie VII. Po zwolnieniu skierowano ją do dalszej pracy w Archiwum pod nadzorem Niemców, a w 1940 roki przesiedlono do Generalnego Gubernatorstwa. Po zakończeniu wojny Helena Piskorska powróciła do Torunia. Jako kierownik Archiwum walczyła wówczas o sprowadzenie zbiorów instytucji zagrabionych w czasie II wojny światowej.

Skip to content