Historia mody: Kilka słów o negliżu i jego znaczeniu kulturowym

Opublikowano: 20 lipca 2021 r.

Data i czas
20 lipca 2021 r. (wtorek)
18:00–19:00

Lokalizacja
Centrum Literatury CSW (Wały gen. Sikorskiego 13)

Kategorie
Spotkania

Organizator
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”

Wczytuję mapę...

Historia mody: „Nawet najwspanialszy strój nigdy nie przewyższy urodą wytwornego dezabilu”. Kilka słów o negliżu i jego znaczeniu kulturowym
Chociaż modę panującą w osiemnastowiecznej Francji utożsamia się zazwyczaj z przepychem i bogactwem zdobień, w rzeczywistości ówcześni Francuzi bardzo często gardzili ostentacyjnym zbytkiem, przedkładając nad niego wyrafinowaną prostotę. To właśnie zamiłowanie do prostoty sprawiło, że w modzie francuskiej osiemnastego wieku nacisk kładziony był nie na stroje reprezentacyjne, lecz na nieformalne negliże, które zaczęły powstawać wówczas w niezliczonej ilości wariantów i rodzajów. Na szczycie hierarchii negliży znalazł się tzw. déshabillé galant, czyli „dezabil wytworny”, który postrzegany był zarówno jako oznaka przynależności do najwyższych warstw społeczeństwa, jak i jako najbardziej uwodzicielski spośród wszystkich istniejących wówczas ubiorów. Tym samym został on uznany za niezbędny element praktyki uwodzenia i zaczął odgrywać jedną z kluczowych ról w świecie libertyńskich wyobrażeń.
Prowadzenie:
Gabriela Juranek – absolwentka historii sztuki i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, założycielka Wydawnictwa Riccoboni. Specjalizuje się w historii mody i obyczajów w osiemnastowiecznej Francji, ze szczególnym uwzględnieniem kultury światowców i zjawiska libertynizmu. W mediach społecznościowych wiedzę o XVIII wieku propaguje za pośrednictwem profilu Modna historia.
Gdzie: Facebook Centrum Literatury CSW
Skip to content