III Festiwal Czango w Polsce | Wernisaż wystawy ceramiki artystycznej Marii Petrás

Opublikowano: 22 września 2022 r.

Data i czas
14 października 2022 r. (piątek) – 28 października 2022 r. (piątek)
10:00–11:00

Lokalizacja
Centrum Kultury Dwór Artusa (Rynek Staromiejski 6)

Kategorie
Festiwale

Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa

Wczytuję mapę...

Wystawa czynna od 14 października 2022 roku do 28 października 2022 roku w Galerii Artus od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-19:00, a także w sobotę i niedzielę w godz. 12:00-19:00.
Mária Petrás kształtuje i wypala w glinie swoją głęboką świadomość korzeni ludu Czango –jego wartości wspólnotowych, ludzkiego opanowania oraz relacji między Bogiem a ludzkością. Będąc dzieckiem, poznawała mołdawską sztukę dekoracyjną Czango. W 1990 roku przeniosła się na Węgry, gdzie uczęszczała do Budapeszteńskiej Szkoły Sztuki Użytkowej, specjalizując się w ceramice. Bogactwo jej twórczości przejawia się w łączeniu elementów różnych okresów historii sztuki. W danym dziele możemy odnaleźć fragmenty rzeźby antycznej, sztuki kościelnej średniowiecza, jak również charakterystyczne elementy sztuki ludowej. W jej figurkach dostrzeżemy także elementy tradycyjnego stroju mołdawskiego: tradycyjną chustkę, pasma koralików, wstążki z ubranka niemowlęcia. Jej wspaniałe ceramiczne dzieła, wyrażające jej duszę, znajdują się na całym świecie.
Mária Petrás – śpiewaczka ludowa, ceramiczka, laureatka prestiżowej nagrody Prima Primissima i Nagrody Dziedzictwa Węgierskiego oraz członkinia Węgierskiej Akademii Sztuki (MMA). Miała dotąd ponad 300 wystaw w Europie i na świecie. Poza wystawami i występami Mária zawsze była i jest zaangażowana w pracę społeczną, prowadząc warsztaty dla dzieci i dorosłych. Jej najbardziej odległa wystawa miała miejsce pod Southern Stars w Australii, w 2015 roku. Podczas tej serii wystaw jedno z wydarzeń zostało zorganizowane przez Konsulat Polski w Sydney.
W ramach Festiwalu 14 października o godz. 20:00 odbędzie się także Koncert Márii Petrás „Od wschodu do zachodu słońca” – tradycyjne pieśni Czangów.
Szczegółowe informacje o Festiwalu i Artystce na stronie www.czango.pl
Zakup biletu jest równoznaczny z akceptacja regulaminu dostępnego na stronie https://czango.pl/festiwal/regulamin/
Główny Sponsor Festiwalu: Fundacja im. Wacława Felczaka w Budapeszcie.
Współorganizator: Dwór Artusa w Toruniu.
Partnerzy: Grupa n obrotów z Torunia, Kamienica Inicjatyw z Torunia, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Przedszkole im. Marii Montessori w Toruniu, Stowarzyszenie Tilia z Torunia, Stowarzyszenie Trójwiejska z Gdańska, Toruńscy Flisacy, ZALAS – wytwórnia video-muzyczna.
Patroni medialni: Pismo Folkowe.
Skip to content