III Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. S. Jopka

Opublikowano: 2 stycznia 2023 r.

Data i czas
2 stycznia 2023 r. (poniedziałek) – 15 stycznia 2023 r. (niedziela)
Całodniowe

Kategorie
Inne

Organizator
Toruńska Agenda Kulturalna

Mapa niedostępna

Masz talent wokalny i chciałbyś przeżyć rozśpiewaną przygodę? Do 15 stycznia trwają zgłoszenia do III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka, podczas którego torunianie będą mieli okazję zaprezentować utwory ludowe w swoim wykonaniu. Przesłuchania odbędą się 21 stycznia od godziny 9:00 przy ulicy Marii Konopnickiej 13 (2 piętro) w Toruniu. Nie spóźnij się! To może być wyjątkowa szansa dla Ciebie!

Urodzony na scenie, czyli kim był Stanisław Jopek?

Urodzony w 1935 roku Stanisław Jopek zasłynął nie tylko ze swojego wyjątkowego tenoru, ale również ze szczerego i życzliwego uśmiechu, który jak sam przyznał „nabył w genach”. Na scenie był charyzmatyczny, zachwycał publiczność niepowtarzalnym wykonaniem każdego utworu.

Talent Jopka został zauważony już w jego latach młodzieńczych. Wtedy to dyrektorka szkoły zachęciła go do dołączenia do Zespołu Pieśni i Tańca „Skolimów”. Jednak muzyk nie od zawsze był zwolennikiem folkloru, wolał muzykę klasyczną. Jego poglądy zmieniła piosenka wykonywana przez chór „Mazowsza” podczas próby. Wokalista tak bardzo zainteresował się muzyką folkloru, że w 1956 roku sam zaczął pracę w zespole „Mazowsze” jako śpiewak-solista.

Jopek śpiewał w 36 językach w ponad 100 krajach, wszędzie wzbudzał zachwyt i podziw. Otrzymał zaproszenie na przesłuchanie od dyrektora Metropolitan Opera, a w Paryżu pracę zaproponował mu dyrektor Moulin Rouge. Poruszył wiele serc, a każdą piosenkę wykonywał tak, jakby to miała być jego ostatnia.

III edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka

Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka przypomina nam od 2019 roku o tym wspaniałym wokaliście i o jego ciepłym uśmiechu. W tym roku inaugurujemy III edycję konkursu. Ma on na celu nie tylko przybliżenie sylwetki patrona, ale też rozpowszechnienie utworów zespołu „Mazowsze”, który jest inicjatorem wydarzenia.

Pierwszy etap, czyli przesłuchania, odbędzie się w blisko 50 ośrodkach kulturalnych. Biorący udział mają za zadanie przygotować dwa utwory z repertuaru grupy „Mazowsze”. Zapisy ruszyły 14 października 2022 roku, a laureatów poznamy w październiku 2023 roku.

Przesłuchania w Toruniu

Na przesłuchania zapraszamy również wszystkich torunian! Jeśli masz talent wokalny i chcesz się nim podzielić, na ulicy Marii Konopnickiej 13 (2 piętro) w Toruniu będziesz mógł zaprezentować utwory zespołu „Mazowsze” już 21 stycznia od godziny 9:00. Udział w konkursie jest bezpłatny. Nie spóźnij się! Czekamy właśnie na Ciebie!

Skip to content