JAZZ W PAŁACU: Jerzy Małek Quintet

Opublikowano: 5 kwietnia 2022 r.

Data i czas
14 kwietnia 2022 r. (czwartek)
19:00–20:45

Lokalizacja
Teatr Muzyczny (ul. Żeglarska 8)

Kategorie
Koncerty

Organizator
Teatr Muzyczny

Wczytuję mapę...

Trębacz, kompozytor, producent muzyczny. Jerzy Małek z przedpremierowym materiałem Gravity już 14 kwietnia w Teatrze Muzycznym w Toruniu!
Jerzy Małek to wyjątkowy polski trębacz i kompozytor jazzowy. Ceniony wykładowca na Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W ostatnich dwóch dekadach zdobył uznanie jako twórca własnej muzyki, lider autorskich projektów oraz sideman. Dzięki współpracy z takimi artystami jak: Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Zbigniew Wegehaupt czy Marek Dyjak, dał się poznać jako znakomity trębacz, kompozytor i aranżer. W 2000 roku Małek zadebiutował krążkiem „By Five” (wyd. JazzForum), zdobywając uznanie krytyków i popularność wśród fanów jazzu. W kolejnych latach ukazało się sześć albumów artysty: „Gift” (2002), „Spirit of the time” (2004), „Bop Beat” (2005), „Air” (wyd. Universal 2011), „Stalgia” (wyd.Kayax 2015) oraz „Forevelle” (wyd. Kayax 2017). W nagraniach i koncertach promocyjnych udział wzięli najwybitniejsi polscy jazzmani, a także gwiazdy jazzu amerykańskiego.
Krążek „Gravity” pojawi się w sklepach na wiosnę 2022 roku. W ramach promocji najnowszego wydawnictwa Jerzy Małek wraz ze składem koncertuje w Polsce i za granicą. Muzyka, którą prezentuje na najnowszym krążku, to fuzja wielu gatunków połączonych ze sobą, niczym nieposkromioną jazzową improwizacją. Styl muzyczny, w którym wypowiada się zarówno jako kompozytor, jak i instrumentalista, można postrzegać wielopoziomowo.
W warstwie harmonicznej usłyszymy rozbudowane modernistyczne połączenia akordów tworzących wspólną narrację, której wyróżnikiem jest impresjonistyczne rozbudowywanie formy. Ta cecha pozwala łączyć elementy jazzu nowoczesnego z innymi gatunkami muzycznymi lub też ich składnikami, które wprawne ucho rozpozna po chwili. Warstwa melodyczna to frazy, które można powtórzyć już po pierwszym przesłuchaniu, co powoduje, że muzyka, pomimo swego wysublimowania, staje się komunikatywna nawet dla niewyrobionego odbiorcy. I wreszcie warstwa rytmiczna, bardzo bogata, spajająca cały projekt, tworząc wraz z resztą elementów swoistą kwintesencję tego stylu muzycznego.
W skład zespołu wchodzą przyjaciele Małka, będący obecnie absolutną czołówką w polskim jazzie, mający za sobą wieloletnią współpracę z legendami zarówno polskiej, jak i światowej sceny muzycznej, posiadający swój indywidualny styl gry: pianista Piotr Wyleżoł, basista Krzysztof Pacan i perkusista Sebastian Frankiewicz. Skład uzupełnia znakomity saksofonista młodego pokolenia – Wojciech Lichtański.
W ramach koncertu usłyszymy również utwory z płyty „Black Sheep”, a także kilka innych niespodzianek.
Skip to content