Jazz w pałacu: koncert Orange Trane / Igor Zakus & Usein Bekirov

Opublikowano: 3 sierpnia 2022 r.

Data i czas
11 sierpnia 2022 r. (czwartek)
18:30–20:00

Lokalizacja
Teatr Muzyczny (ul. Żeglarska 8)

Kategorie
Koncerty

Organizator
Teatr Muzyczny

Wczytuję mapę...

Podczas kolejnego wydarzenia z cyklu „Jazz w pałacu”, na toruńskiej scenie Teatru Muzycznego, 11 sierpnia, odbędą się aż dwa koncerty! Wystąpi zespół Orange Trane tworzony przez najlepszych, polskich muzyków jazzowych, a następnie duet z Ukrainy – Igor Zakus i Usein Bekirov, których twórczość przepełniona jest ukraińska ludowością oraz emocjami.
🔸 Zespół Orange Trane powstał w 1994 roku w Kartuzach, a jego skład tworzyli wówczas młodzi muzycy z lokalnego środowiska muzycznego. Swą muzyką zespół wpisywał się w nurt współczesnego jazzu, łącząc tradycję i nowoczesność z ekspresją i melodyjnością. Grupa koncertowała w klubach jazzowych na terenie całego kraju oraz na największych jazzowych festiwalach, zdobywając wiele wyróżnień i nagród. Po latach nieobecności, Piotr Lemańczyk oraz Tomasz Łosowski reaktywowali zespół w 2011 r. Aktualnie quartet tworzą muzycy uznawani nie tylko w Polsce, ale i za granicą:
Piotr Lemańczyk – kontrabas, gitara basowa
Dominik Bukowski – wibrafon
Tomasz Łosowski – perkusja
Szymon Łukowski – saksofon altowy, sopranowy, klarnet basowy
Orane Trane ma na swoim koncie kilka płyt, a także ciekawe współprace m.in. z Soweto Kinchem brytyjskim saksofonistą i raperem oraz z Eskaubei – polskim raperem, z którym w ostatnim czasie stworzyli płytę „Wolność”.
🔸 Tuż po koncercie polskich jazzmanów, wystąpią artyści pochodzący z Ukrainy – Igor Zakus i Usein Bekirov. Skomponowana przez nich muzyka, to prawdziwy jazz nasycony elementami etnicznymi i ukraińską ludową nutą. Jest pełna emocji wywołanych przez brutalną wojenną rzeczywistość. Igor Zakus to jeden z najlepszych basistów jazzowych na Ukrainie. Jest także kompozytorem, liderem zespołu, pedagogiem i współzałożycielem Jazz Koło Projektu. Ceniony w Europie wirtuoz gitary basowej występował w Polsce m.in. jako gwiazda Bass & Beat Festival, a ostatnio w cyklu „Cały ten JAZZ!”. Ma na koncie kilkanaście autorskich płyt. Towarzyszyć mu będzie Usein Bekirov – krymski Tatar, kompozytor, pianista oraz lider własnych zespołów. W swoich kompozycjach wykorzystuje melodie ludowe Tatarów Krymskich, Ukraińców, Azerów, i ludów Bałkanów.
📍Koncerty odbędą się 11 sierpnia (czwartek) na sali Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu.
📍O godz. 18:30 koncert rozpocznie Orange Trane, a o 20:15 scenę przejmie duet Zakus & Bekirov.
📍Bilety: Orange Trane – 40 zł, Igor Zaakus & Usein Bekirov – 25 zł, karnet na oba koncerty – 50 zł.
Skip to content