Jazz w pałacu: Kuba Stankiewicz Trio

Opublikowano: 12 stycznia 2023 r.

Data i czas
2 lutego 2023 r. (czwartek)
19:00–20:30

Lokalizacja
Teatr Muzyczny (ul. Żeglarska 8)

Kategorie
Koncerty

Organizator
Teatr Muzyczny

Wczytuję mapę...

Kuba Stankiewicz od wielu lat należy do ścisłej czołówki polskich pianistów jazzowych. Jego pianistyka, choć wyrasta z klasycznych amerykańskich wzorów, częściej zmierza w stronę romantycznej liryki niż dynamicznych ekstremów. Jest to jednak w każdym wypadku rasowy jazz osadzony w przekonującym timingu, otwarty na partnerów. Już 2 lutego, wraz z wybitnymi muzykami – Wojciechem Pulcynem na kontrabasie oraz Sebastianem Frankiewiczem na perkusji, zagrają podczas koncertu „Jazz w pałacu” w Teatrze Muzycznym w Toruniu.
🎷Kuba Stankiewicz początkowo grał z zespołem Jana Ptaszyna Wróblewskiego, potem z kwintetem i kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego. Studiował w Berklee College of Music w Bostonie, gdzie został wyróżniony Nagrodą Oscara Petersona. Był półfinalistą prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie. Po powrocie do kraju założył kwartet z Henrykiem Miśkiewiczem, Adamem Cegielskim oraz Cezarym Konradem, i nagrał w 1993 roku płytę „Northern Song”. Współtworzenie formacji i nagrania z Traveling Birds, ugruntowały jego mocną pozycję na krajowej scenie. Współpracował z takimi artystami jak m.in. Scott Hamilton, Art Farmer, Sheila Jordan, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski i Anna Maria Jopek. Pod koniec lat 90. stworzył nostalgiczny album „Ulice wielkich miast” z opracowaniami piosenek zmarłej Agnieszki Osieckiej, a w kilka lat później bezprecedensowy na gruncie jazzu „Chopin Songbook” z jazzowymi ujęciami pieśni.
W 2012 roku Stankiewicz nagrał autorski album „Spaces”, który otrzymał nominację do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej, a w 2013 r. został nominowany do nagrody FRYDERYK w kategorii Album Roku – Muzyka Jazzowa. W tym samym roku ukazała się jego solowa płyta z własnymi interpretacjami muzyki filmowej Wojciecha Kilara. W 2014 roku Kuba Stankiewicz dokonał w studio w Los Angeles – wraz z Peterem Erskine’m i Darkiem Oleszkiewiczem – nagrań na płytę z utworami Victora Younga. W 2015 odbyła się w USA seria koncertów promujących album. Dodatkowo Kuba Stankiewicz posiada tytuł profesora w dziedzinie sztuki, a także jest wysoko cenionym specjalistą od muzycznych programów komputerowych. (Apple Certified Logic Trainer).
🎷Wojciech Pulcyn – kontrabasista, absolwent Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina na wydziale jazzowym, oraz Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie. Grając z zespołami Joint Venture, Trio Marcina Maseckiego oraz New Orkestra wielokrotnie zostawał laureatem konkursów m.in. Międzynarodowego Konkursu Zespołu Jazzowego, Jazz Juniors w Krakowie, Konkursu Standardów Jazzowych w Siedlcach, Konkursu Zespołów Jazzowych w Hoeilaart (Belgia), Konkursów Zespołów Jazzowych Sarteano (Włochy). Skomponował muzykę do spektakli: „Transatlantyk” oraz „Krzywa wieża”. Był współautorem opracowania muzycznego do przedstawienia Magdaleny Warzechy „Halo?Kabaret?”. Jako muzyk brał udział w spektaklach w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego „Nowe Bloomusalem” J. Joyce’a, „Wesele” St. Wyspiańskiego (Teatr Narodowy w Warszawie). Od roku 2000-2016 członek kadry Miedzynarodowych Warsztatow Jazzowych w Puławach. 2014 – wykładowca w klasie gitary basowej i kontrabasu podczas pierwszych warsztatów Drum Camp w Kielcach. Współpracował z wieloma muzykami m. in. z Piotrem Baronem , Ewą Bem, Imerem Demirerem, Wojtkiem Karolakiem, ”Audiofeling Band”, z zespołem ”Kapela ze wsi Warszawa”, Maciejem Sikałą, Jarkiem Śmietaną , Tony Lakatosem , Michalem Urbaniakiem , Bobby Watsonem , J.”Ptaszynem” Wróblewskim, Monty Watersem. Obecnie współpracuje z zespołami: Kazimierz Jonkisz „Energy”, Rafał Sarnecki Quartet, Piotr 'Bocian’ Cieślikowski Trio , Gasperem Bertoncelj , Mariuszem Lubomskim, Weroniką Grozdew i kapelą do Szymanowskiego, Kuba Stankiewicz Trio, Danielem Kramerem, Olgą Boczar, Grażyną Auguścik, Bogdanem Holownią, Kevinem Mahoganym i Jarkiem Wistem.
🎷Sebastian Frankiewicz jest absolwentem Wydziału Jazzu Katowickiej Akademii Muzycznej. Laureat konkursów Jazz Nad Odrą we Wrocławiu, Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach, Złotego Krokusa w Jeleniej Górze i Bielskiej Zadymki Jazzowej. Od 2002 roku współpracuje z Michałem Urbaniakiem. W latach ubiegłych członek zespołów Janusza Muniaka, Lory Szafran, Zbigniewa Namysłowskiego, Artura Dutkiewicza, Mariusza Lubomskiego, Miki Urbaniak, Zbigniwa Wegehaupta oraz grupy „Bisquit” promowanej przez wytwórnię Kayax. Koncertuje również z Grzegorzem Karnasem, Agą Zaryan, Grażyną Auguścik, Urszulą Dudziak i Januszem Skowronem. W styczniu tego roku odbył się koncert inaugurujący powstanie autorskiego zespołu z saksofonistą Radkiem Nowickim i kontrabasistą Andrzejem Święsem, w programie którego znajdują się kompozycje własne członków grupy.
📍Koncert odbędzie się w Kujawsko-Pomorskim Teatrze Muzycznym w Toruniu 2 lutego 2023 o godz. 19:00.
Skip to content