Jerzy Hejnowicz: „Miejsce w czasie” / wystawa

Opublikowano: 5 kwietnia 2022 r.

Data i czas
18 marca 2022 r. (piątek) – 24 kwietnia 2022 r. (niedziela)
10:00–18:00

Lokalizacja
Wozownia (ul. Ducha Świętego 6)

Kategorie
Wystawy

Organizator
Galeria Sztuki Wozownia

Wczytuję mapę...

Jerzy Hejnowicz: „Miejsce w czasie”
18.03–24.04.2022
kurator: Grzegorz Borkowski
otwarcie wystawy: 18.03 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny
W przestrzeni galerii dominować będzie wielki, półkolisty obiekt. W całości będzie go można obejrzeć tylko idąc dookoła niego, wzdłuż jego krawędzi, ale zawsze widząc jedynie fragment obiektu. To w pewnym stopniu przestrzenno-wizualny znak masy zwieszającej się z sufitu, jakby zagrożenia i ciężaru aktualnej rzeczywistości lub rodzaj wyobrażenia modelu, absorbującej wszelką energię, kosmicznej czarnej dziury. Stworzona przez artystę forma będzie tak mocno zintegrowana z elementami charakterystycznymi dla architektury Wozowni, że bez nich w innej przestrzeni nie mogłaby zaistnieć. Całość tworzyć będzie silne doświadczenie sensualne, którego wymowa nie jest oczywista, choć niewątpliwie angażująca emocje.
Będzie to kolejna realizacja Jerzego Hejnowicza – po „Paradise”, „Mayday 2-0-2-1” i „Stan zawieszenia w samym środku niczego” – dialogująca z architekturą i przestrzenią wystawienniczą, jednak nie w rodzaju instalacji site-specific, lecz we własnej, wciąż testowanej autorskiej formule.
Grzegorz Borkowski
Jerzy Hejnowicz (ur.w 1962 roku) – w latach 1985–1990 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie UAP) w Poznaniu na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby.Od 1990 roku związany zawodowo z macierzystą uczelnią, pełniąc od 2007 roku funkcję kierownika XIV Pracowni Rysunku. Jego działalność artystyczna obejmuje grafikę warsztatową, rysunek, sztukę obiektu i instalacji, fotografię, działańia intermedialne. Zrealizował kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, brał udział także w wielu pokazach zbiorowych w kraju i poza jego granicami (Niemcy, Rosja, Węgry, Wlk.Brytania, Włochy, Szwecja, Izrael, Macedonia).
Skip to content