Jerzy Kędziora – Ku równowadze

Opublikowano: 6 października 2020 r.

Data i czas
6 października 2020 r. (wtorek) – 15 listopada 2020 r. (niedziela)
Całodniowe

Lokalizacja
Rynek Staromiejski (Rynek Staromiejski)

Kategorie
Wystawy

Wczytuję mapę...

Niezwykła wystawa rzeźb balansujących Jerzego „Jotki” Kędziory zawiśnie nad głowami spacerujących ulicą Szeroką i Królowej Jadwigi. „Ku równowadze” to plenerowa prezentacja rzeźb, których genezą były przemyślenia artysty związane z transformacją ustrojową lat 80. i 90. „Były wyrazem niepokoju – jak odnajdę się w nowej rzeczywistości, rządzącej się nowymi dla wszystkich regułami, zawieszony pomiędzy starym a nowym, wydany na działanie zmieniającego się otoczenia” – mówił autor.

Projekt ten, będący metaforą zmiany, z czasem nabrał wymiaru uniwersalnego. Jak twierdzi twórca, dzisiaj stajemy w obliczu nowych wyzwań, tak w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym – jak poradzić sobie w sytuacji nadciągających kryzysów – ekonomicznego, politycznego, społecznego, jak odnaleźć się w świecie pandemii, niepewności jutra, zmieniających się międzyludzkich relacji.

Widzowie w Toruniu zobaczą prace z serii „Groteska transformacji”, „Bieguni”, „Małe akrobatki” i najnowszej, poświęconej herosom sportu. „Prezentacja jest próbą przerwania niemocy w tych niełatwych czasach (wyrzeczeń i obostrzeń), co dla mnie ważne w realu, nie on-line. To manifestacja ku równowadze – oswajania i normalizowania stosunków międzyludzkich” – pisze artysta.

Jerzy „Jotka” Kędziora (ur. 1947 w Częstochowie) – rzeźbiarz, malarz, projektant, nauczyciel, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uczestnik około 500 wystaw w kraju i za granicą. Autor pomników i rzeźbiarskich akcentów do przestrzeni publicznych, zdobywca wielu nagród. Od początku swojej artystycznej podróży Kędziora interesował się sztukami kinetycznymi i eksperymentami rzeźbiarskimi. Zmienność czasu, wyborów i egzystencji we współczesnych czasach stała się podstawą jego poszukiwań artystycznych, które skłoniły go do rozpoczęcia prac nad rzeźbami balansującymi, dzięki czemu zyskał uznanie na całym świecie. Pokazywał je na monumentalnych wystawach plenerowych, w tym w Dubaju, Abu Dhabi, Palm Beach, Long Island, Berlinie, Pradze czy Singapurze, a także na takich wydarzeniach, jak Biennale Sztuki w Wenecji, Art. Basel Miami, ArtTaipei, ArtMonaco czy ARTZUID – Biennale Rzeźby w Amsterdamie. W sąsiedniej Bydgoszczy można oglądać rzeźbę Jerzego Kędziory „Przechodzący przez rzekę”. Postać młodego mężczyzny z przepaską na biodrach zawieszona jest na linie nad Brdą, w pobliżu mostu Jerzego Sulimy-Kamińskiego.

Organizatorem wystawy jest Jerzy Kędziora wraz z Fundacją Art&Balance.

Data: 06.10.2020 09:00 — 15.11.2020 00:00
Miejsce: ul. Szeroka i Królowej Jadwigi
Skip to content