Jerzy Kosałka: „Wrocławski piernik pozdrawia Toruń” / wystawa

Opublikowano: 9 sierpnia 2022 r.

Data i czas
15 lipca 2022 r. (piątek) – 28 sierpnia 2022 r. (niedziela)
10:00–18:00

Lokalizacja
Wozownia (ul. Ducha Świętego 6)

Kategorie
Wystawy

Organizator
Galeria Sztuki Wozownia

Wczytuję mapę...

Jerzy Kosałka: „Wrocławski piernik pozdrawia Toruń”
15.07–28.08.2022
otwarcie wystawy: 15.07 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny
Galeria Sztuki Wozownia zaprasza na wystawę Jerzego Kosałki pod przewrotnym tytułem „Wrocławski piernik pozdrawia Toruń”. Pierwszy toruński indywidualny pokaz prac tego związanego z Dolnym Śląskiem artysty będzie okazją do retrospektywnego wglądu w jego dorobek.
Cechą charakterystyczną twórczości Kosałki jest humor, ironia i sarkazm oraz częste operowanie narzędziem absurdu. W monografii artysty Marcin Ludwin podkreślał: „Działania Kosałki można potraktować z jednej strony jako frywolne psikusy, czasami niemieszczące się w normach przyzwoitości, z drugiej zaś, kiedy spojrzymy na zakres zainteresowań artysty, to pod ciężarem ich powagi może zabraknąć tchu”. Kosałka nie stroni od podejmowania tematów społeczno-politycznych, akcentując problemy, jakie rodzą wewnątrznarodowe podziały, konsumpcjonizm i kapitalizm czy niechciane dziedzictwo przeszłości, które próbuje się zatuszować. Osobną gałąź jego działalności stanowią natomiast projekty, które zdradzają szczególne upodobanie do dialogowania z twórczością artystów znanych z historii sztuki, takich jak Marcel Duchamp, Leonardo da Vinci, Tadeusz Kantor czy Jerzy Bereś.
Jerzy Kosałka – artysta multimedialny, związany z grupą Luxus. Brał udział w prawie 40 wystawach indywidualnych i ponad 160 zbiorowych. Wykorzystuje w swojej twórczości sarkazm i ironię, często wymierzone w zjawiska zaczerpnięte z życia artystycznego lub związane z codzienną rzeczywistością. W swej działalności artystycznej używa różnych technik i mediów: maluje, rysuje, rzeźbi, buduje obiekty, makiety, tworzy instalacje, kręci filmy. Często działa w przestrzeni publicznej. Uprawia również performans.
Skip to content