Judas, calaveras, alebrijes – opowieść o meksykańskiej sztuce z papieru

Opublikowano: 5 lipca 2023 r.

Data i czas
8 lipca 2023 r. (sobota)
12:00–13:30

Lokalizacja
Muzeum Podróżników (Franciszkańska 9)

Kategorie
Spotkania

Organizator
Muzeum Okręgowe w Toruniu

Wczytuję mapę...

Spotkanie z dr Martą Skwirowską przy wystawie „Alebrijes. Fantastyczne stworzenia w sztuce ludowej Meksyku”.
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, ul. Franciszkańska 11, 8 lipca 2023 r. o godz. 12.00
Zapraszamy na oprowadzanie towarzyszące wystawie „Alebrijes. Fantastyczne stworzenia w sztuce ludowej Meksyku”, które zostanie poprowadzone przez antropolożkę dr Martę Skwirowską. W trakcie oprowadzania przybliżymy historię tworzenia obiektów w technice cartonería, znanej na gruncie europejskim jako papier-mâché.
Obiekty te przynależą do kategorii sztuki efemerycznej, umiejscowionej i wykorzystywanej w trakcie świąt religijnych, takich jak Wielkanoc oraz meksykańskiego Dnia Zmarłych, a także świąt współcześnie wykreowanych, jak np. Pochód Monumentalnych Alebrijes na cześć ich twórcy Pedro Linaresa.
Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w spotkaniu.
____________
Biogram:
dr Marta Skwirowska, antropolożka, kustoszka w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, stypendystka rządu meksykańskiego, stażystka w Museo de América w Madrycie. W Meksyku prowadziła badania wokół obrzędowości i meksykańskiej sztuki ludowej (arte popular), w tym sztuki efemerycznej. Autorka tekstów o kulturze i sztuce Meksyku. W Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie zajmuje się kolekcją obu Ameryk.
Skip to content