Kiermasz wielkanocny

Opublikowano: 28 marca 2022 r.

Data i czas
3 kwietnia 2022 r. (niedziela)
10:00–15:00

Lokalizacja
Muzeum Etnograficzne (ul. Wały gen. Sikorskiego 19 )

Kategorie
InneWystawy

Organizator
Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prufferowej

Wczytuję mapę...

Po dwóch latach przerwy do Muzeum Etnograficznego w Toruniu wraca jedno ze sztandarowych wydarzeń. W niedzielę 3 kwietnia w godz. 10.00-15.00 zapraszamy na kiermasz wielkanocny. To spotkanie z ponad setką twórców ludowych, którzy przyjadą z różnych stron Polski.
Artyści zaprezentują własnoręcznie wykonane wyroby przydatne do ozdobienia wielkanocnego stołu i przygotowania koszyka za święconką. Na barwnych i bogatych stoiskach kupić będzie można jajka zdobione różnorodnymi technikami: batikową (z Suwalszczyzny), misternie wydrapywane (z Opolszczyzny), oklejane wycinanką (z okolic Łowicza), a także przybrane w koronki, frywolitki i malowane we współczesne artystyczne wzory. Na kiermaszu znajdzie się również szeroki wachlarz tradycyjnych palm: wileńskich, lubelskich, kurpiowskich i pałuckich. Nie zabraknie ręcznie haftowanych obrusów, serwet i serwetek autorstwa twórczyń z Kujaw, Borów Tucholskich, Żywiecczyzny i Kaszub, a także słynnych koronek koniakowskich i kurpiowskich.
Gratką dla kolekcjonerów będą na pewno niezwykłe dywany dwuosnowowe z Podlasia. Wśród wyrobów z wikliny plecionkarze zaprezentują nie tylko tradycyjne kosze i koszyczki na świecone, ale także współczesne formy o różnym przeznaczeniu. Jak zwykle gościć będziemy kilkunastu uznanych i cenionych rzeźbiarzy, którzy przyjadą do nas z różnych regionów kraju. Kiermasz jest doskonałą okazją do nabycia niepowtarzalnych upominków dla najmłodszych: drewnianych zabawek, szmacianych lalek i ceramicznych cudeniek. Podczas oglądania i zakupów kusić nas będą wspaniałymi aromatami świąteczne wędliny, wypieki oraz przeróżne smakołyki z ekologicznych produktów.
W trakcie trwania imprezy, o godzinie 11.00, 12.00 i 13.00 pracownicy Muzeum oprowadzać będą po aranżacjach świątecznych w Parku Etnograficznym (w cenie biletu). Bilety: normalny – 5 zł, ulgowy – 3 zł, rodzinny – 10 zł.
Kiermasz poprzedzi „Sobota z jajem” – warsztaty zdobienia jajek i wyrobu palm z krepy pod okiem twórców ludowych z Kurpiów.
Skip to content