Koncert muzyki klezmerskiej [z publicznością]

Opublikowano: 2 września 2021 r.

Data i czas
3 października 2021 r. (niedziela)
19:00–21:00

Lokalizacja
Fantastyczny Dom Kultury w Toruniu (ul. Okólna 169)

Kategorie
Koncerty

Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa

Wczytuję mapę...

Koncert muzyki klezmerskiej Motywy żydowskie w muzyce świata Darka Wójcika jest efektem wieloletnich doświadczeń i poszukiwań własnej osobowości artystycznej oraz wynikiem jego ogromnej fascynacji kulturą i historią narodu żydowskiego. Realizując ten projekt artysta porusza się w estetyce bliskiej jego sercu.
Przez krytyków i publiczność określany mianem Artysta Charyzmatyczny. Zaliczany do grona najlepszych wykonawców muzyki tego gatunku w Polsce. Owocem fascynacji Darka Wójcika jest pierwsza autorska płyta CD Shalom Alejchem nagrana z Pojln Klezmer Quartett w lipcu 2008 roku w Wielkiej Synagodze w Tykocinie. Płyta nominowana była do nagrody muzycznej Polskiego Radia Program III w kategorii muzyka folkowa i etniczna. Od tego czasu artysta regularnie koncertuje, zachwycając publiczność niezwykle sugestywnym przekazem treści pieśni wykonywanych w języku jidysz i hebrajskim.
Umiejętność tak dokładnego odtwarzania języka yiddish i treści zawartych w wykonywanych pieśniach artysta posiadł dzięki lekcjom wymowy i interpretacji tekstu, udzielanych mu przez jego Mentora bł. pamięci Efraima Kislera z Gdańska, publicysty, strażnika kultury yiddish, uczestnika Powstania w Getcie Białostockim, który zaszczepił w nim ogromną miłość i szacunek do kultury żydowskiej.
We wrześniu 2015 roku w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim wraz z Szaweł Lipski Klezmer Quartet dokonał nagrania kolejnej płyty CD z muzyką bliską jego sercu. Płyta Motywy żydowskie w muzyce świata ukazała się w listopadzie 2015 rok, a już w styczniu 2016 roku zgłoszona została do prestiżowej Nagrody Muzycznej FRYDERYK 2016 w kategorii ALBUM ROKU Muzyka Folk. Zespół Szaweł Lipski Klezmer Quartet tworzą znakomici muzycy młodego pokolenia, absolwenci Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
W składzie:
Szaweł Lipski – fortepian/ aranżacja
Andrzej Czapliński – skrzypce
Rafał Grząka – akordeon
Skip to content