Koncert ukraińskiego chóru kameralnego “Chreszczatyk”

Opublikowano: 29 sierpnia 2022 r.

Data i czas
31 sierpnia 2022 r. (środa)
17:00–21:00

Lokalizacja
Młodzieżowy Dom Kultury (ul. Przedzamcze 11/15)

Kategorie
Koncerty

Organizator
Młodzieżowy Dom Kultury

Wczytuję mapę...

W ostatni dzień wakacji, 31 sierpnia o godzinie 17.00, odbędzie się koncert ukraińskiego chóru kameralnego „Chreszczatyk” z Kijowa. Będzie to podziękowanie dla Polaków za okazywaną Ukraińcom i ich Ojczyźnie pomoc. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale na miejscu będzie możliwość wpłacenia dobrowolnego datku na sfinansowanie koncertu.

Koncert będzie składał się z dwóch części.

Pierwsza z nich rozpocznie się o godzinie 17.00 w Młodzieżowym Domu Kultury. Podczas niej usłyszymy zarówno ludowe piosenki ukraińskie, jak i muzykę popową w aranżacjach jazzowych. Chór wystąpi pod batutą głównego dyrygenta – honorowego artysty Ukrainy, Pawła Strutsa.

Druga część koncertu będzie miała miejsce tego samego dnia, ale już później, bo o godzinie 19.30 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tam chór zaprezentuje swój repertuar z trochę innej strony – wykona utwory z kategorii klasycznej muzyki religijnej oraz ukraińskiej muzyki cerkiewnej.

Koncert jest podziękowaniem dla Polaków za pomoc okazywaną Ukrainie i Ukraińcom po wybuchu wojny” – informują organizatorzy, Piotr Wódkowski i Olena Maruniak-Gaidychuk.

Chór „Chreszczak” jest jedną z wizytówek Kijowa. Może poszczycić się zdobyciem wielu laurów podczas zarówno w ukraińskich jak i międzynarodowych konkursach. Jego nazwa pochodzi od głównej i jednej z najpiękniejszych ulic stolicy – Chreszczatyk.

Niestety, ze względu na obecną sytuację, chór nie stawi się na koncercie w pełnym składzie. Część śpiewaczek musiała po wybuchu wojny uciekać z Ukrainy wraz z dziećmi, a panowie – zwłaszcza głosy basowe i tenorowe – zostali wcieleni do wojska. Walczą na froncie przeciwko agresorowi w obronie swojej Ojczyzny.

Skip to content