Czy warto podważać obowiązujące prawdy? Historia nie jeden raz dowiodła, że rewolucja napędza rozwój. Choć cena kontrowersyjnych postulatów bywa wysoka, czasem trzeba wstrzymać słońce i ruszyć ziemię, by obrać właściwą drogę.
W tym roku obchodzimy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika – wybitnego uczonego, trwale związanego z Toruniem. Jego praca „O obrotach sfer niebieskich” wywołała wielkie zamieszanie w świecie naukowym. Nie przeszła również bez echa wśród ludzi wierzących, bowiem sprzeciwiała się ówczesnym dogmatom Kościoła. Tegoroczny jubileusz jest okazją do bliższego poznania historii wybitnego astronoma oraz następstw wynikających z przewrotu kopernikańskiego. Z tej okazji spotkamy się w Dworze Artusa z Wojciechem Orlińskim – dziennikarzem, publicystą i autorem książki „Kopernik. Rewolucje”. Jego najnowsze wydawnictwo to nie tylko fascynująca opowieść o życiu i działalności wielkiego astronoma, ale także podkreślenie odwagi i niezłomności w wytyczaniu nowych kierunków dla rozwoju nauki.
Praca i odkrycia Kopernika są nadal cenione i inspirują kolejne pokolenia badaczy. Jak przebiegała praca toruńskiego astronoma? Jakie konsekwencje wiązały się z poszukiwaniem prawd naukowych w XVI wieku? Na te i na inne pytania odpowie Wojciech Orliński już 16 lutego 2023 roku!
Wojciech Orliński – dziennikarz, pisarz, belfer. W latach 1997-2021 pracował w „Gazecie Wyborczej”. Nadal współpracuje z jej reporterskim magazynem „Duży Format”. Autor wielu książek podróżniczych, fantastycznych i publicystycznych, w tym biografii Stanisława Lema „Lem. Życie nie z tej ziemi” oraz „Człowiek, który wymyślił Internet. Biografia Paula Barana”. Prowadzi blog „Ekskursje w dyskursie” (ekskursje.pl). Od 2020 roku pracuje jako nauczyciel chemii w jednym z warszawskich liceów.
Spotkanie poprowadzi Magdalena Kujawa.
Spotkaniu towarzyszyć będzie stoisko księgarni Kafka i Spółka, na którym będziecie mogli nabyć własny egzemplarz książki „Kopernik. Rewolucje”.
Partnerem wydarzenia jest Fabryka Cukiernicza Kopernik