Kujawsko-Pomorskie Dni Szlaku św. Jakuba

Opublikowano: 17 lipca 2023 r.

Data i czas
23 lipca 2023 r. (niedziela)
11:00–17:00

Lokalizacja
Rynek Nowomiejski (Rynek Nowomiejski)

Kategorie
KoncertySpotkaniaWystawy

Wczytuję mapę...

Ośrodek Chopinowski w Szafarni wraz Fundacją Chopin w Ogrodzie Sztuk zapraszają na z Kujawsko-Pomorskich Dni Szlaku św. Jakuba.
Dniem kulminacyjnym będzie niedziela, 23 lipca 2023 roku. Kujawsko-Pomorskie Dni św. Jakuba rozpoczną się startem Camino Polaco Pólmaratonu. Jego trasa biegnie od Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni do Rynku Nowomiejskiego w Toruniu. Start honorowy biegu odbędzie się o godzinie 9:15, meta usytuowana jest obok Sanktuarium św. Jakuba.
W Szafarni na zainteresowanych zawodników przewidziano recital fortepianowy, podczas którego będzie można usłyszeć najpiękniejsze kompozycje Fryderyka Chopina. Wyjątkowa atmosfera szafarskiego dworu z pewnością ułatwi biegaczom koncentrację przed Półmaratonem. Natomiast przeprowadzona w romantycznym parku rozgrzewka zmobilizuje do osiągniecia, jak najlepszych wyników.
Start właściwy biegu odbędzie się o godzinie 10:15 w miejscowości Brzozówka (Gmina Obrowo), gdzie zawodnicy zostaną przewiezieni autokarami.
W oczekiwaniu na biegaczy Organizatorzy zapraszają na Rozmaitości Jakubowe, które odbędą się na Rynku Nowomiejskim w Toruniu. W ramach Rozmaitości odbędzie się jarmark z lokalnymi kulinariami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich. Dla miłośników rękodzieła zostaną przygotowane stoiska z wyrobami z wikliny oraz drewnianym rzeźbami.
Stoisko przybliżające tematykę Szlaku św. Jakuba przygotuje Bractwo św. Jakuba. Przygotowany zostanie również widowiskowy pokaz wykonywana tradycyjnej hiszpańskiej paella. Stoiska promocyjne zaprezentują również gminy przez które przebiega kujawsko-pomorski odcinek Szlaku św. Jakuba.
O atmosferę na Rynku Nowomiejskim na scenie zadbają zespoły Nova Band oraz Trzy Maszty.
Dzieci będą mogły wziąć udział w specjalnie dedykowanych dla nich biegach oraz warsztaty plastyczne oraz dmuchane zabawki.
Swój obóz rozbiją rycerze z Zakonu Braci Dobrzyńskich, którzy przybliżą historię średniowiecznego pielgrzymowania. Wraz z nimi pojawią się stosika dawnych, średniowiecznych zwodów takich, jak garncarz, mincerz, skórnik oraz garncarz.
Dzięki postawionemu na Rynku Nowomiejskim telebimowi będzie można śledzić zmagania biegaczy na trasie Półmaratonu, aby przy gromkim aplauzie powitać ich na mecie, gdzie otrzymają piękne okolicznościowe medale w kształcie Muszli.
——————————————————————————
Wydarzenie dofinansowane ze środków samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.
Skip to content