Listy Heleny Syrkus. O przyjaźniach architektów – wykład

Opublikowano: 12 lutego 2020 r.

Data i czas
17 marca 2020 r. (wtorek)
18:00–19:30

Lokalizacja
Wozownia (ul. Ducha Świętego 6)

Kategorie
Spotkania

Wczytuję mapę...

Listy Heleny Syrkus. O przyjaźniach architektów w czasach politycznych turbulencji – wykład Aleksandry Kędziorek

„W tych trudnych czasach najlepsze, co mamy, to sieć przyjaciół rozsianych po tej targanej wstrząsami planecie” – pisał w latach powojennej zawieruchy słynny architekt i były dyrektor Bauhausu, Walter Gropius, do swojej polskiej przyjaciółki, Heleny Syrkus. Choć uwaga badaczy architektury skupia się zwykle na przedmiocie pracy architekta, tj. zrealizowanych i niezrealizowanych projektach, równie ważna i interesująca jest społeczna strona tego zawodu. Znajomości nawiązane podczas kongresów archi-tektonicznych, wspólnie tworzone czasopisma i utrzymywane przez lata korespondencyjne kontakty pomagały architektom nie tylko pozostawać w centrum zawodowych dyskusji, zyskiwać ciekawe zlecenia czy promować i poddawać dyskusji własne projekty, ale czasem również wydobywały ich z prywatnych opresji. Podczas wykładu przyjrzymy się kontaktom polskich modernistów z międzynarodowym środowiskiem architektonicznym, sprawdzając jak nawiązane relacje radziły sobie z politycznymi zawirowaniami XX wieku i jaką rolę w ich podtrzymywaniu odegrały kobiety i ich maszyny do pisania.

Aleksandra Kędziorek – historyczka sztuki i architektury, kuratorka. Pracowała w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacji Bęc Zmiana i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Prowadzi badania na temat polskiej architektury modernistycznej, którą promuje poprzez wystawy i publikacje w Polsce i na świecie. Była współkuratorką podróżującej wystawy „Oskar Hansen. Forma Otwarta” pokazywanej w Barcelonie, Porto, New Haven, Warszawie i Wilnie (2014–2017); kuratorką domu Oskara i Zofii Hansenów w Szuminie (2013–2017); współredaktorką książek „Oskar Hansen—Opening Modernism: On Open Form Architecture, Art and Didactics” (z Ł. Rondudą, 2014) i „Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus” (z K. Uchowicz i M. Wirkus, 2019). Publikuje m.in. w „Autoportrecie” i „Przekroju”. Stypendystka Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2017).

wstęp wolny!

Wykład z cyklu „Architektura w Wozowni” współfinansowanego ze środków Gminy Miasta Toruń

Fot. Wizyta Conelisa van Eesterena i Friedy Fluck w Serocku, 1956, Het Nieuwe Instituut, Rotterdam / Collection Van Eesteren-Fluck & Van Lohuizen Foundation, Amsterdam / EEST_10.1349-15, mat. prasowe Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki

 

Skip to content