Majówka online w CSW

Opublikowano: 29 kwietnia 2020 r.

Data i czas
30 kwietnia 2020 r. (czwartek) – 3 maja 2020 r. (niedziela)
Całodniowe

Lokalizacja
_Wydarzenie on-line (on-line)

Kategorie
InneSpotkaniaWystawy

Organizator
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”

Wczytuję mapę...

Spacer tematyczny online, zadania do działania dla najmłodszych, Dyskusyjny Klub Filmowy i oprowadzanie po wystawie sztuki ukraińskiej – to tylko część wydarzeń, które CSW przygotowało na tegoroczną majówkę – oczywiście w formie wirtualnej!

Na Majówkę online w CSW zapraszamy od czwartku, 30 kwietnia:

30.04.2020 (czwartek)

Dla dzieci / Zadania do działania: NAPAR ZE SZCZYPTY SZTUKI

Maj pachnie przepięknie! Drzewa, kwiaty, trawy, zioła – oszałamiające dla zmysłów doświadczenia. To działa na wyobraźnię. Dlatego właśnie proponujemy działania inspirowane przyrodą: zadania do działania pełne ciekawych roślin, propozycji na stworzenie zielnika czy uważne wędrówki mrówczymi korytarzami:) Zaprezentujemy także prace z kolekcji CSW, których powstanie zainspirowane było przyrodą. Jeśli wszystko wymieszacie w odpowiednich proporcjach – napar ze szczypty sztuki wyjdzie idealnie!

Materiały dostępne na stronie CSW oraz Facebooku.

30.04.2020 (czwartek), godz. 17.00

Centrum Literatury / Orient Express online: Sztuka (prze)życia

Spotkanie, podczas którego nasz gość podzieli się z nami swoimi doświadczeniami z wieloletniego pobytu z rodziną w Syrii, refleksją na temat małżeństw mieszanych, wychowania dzieci w dwóch kulturach, tradycjach i religiach.

Prowadzenie: Lidia Barakat, UMK

Na spacer zapraszamy na profil Centrum Literatury CSW na Facebooku.

 

30.04.2020 (czwartek), godz. 18.00

Kino Centrum / DKF online – odcinek 6

Tematy: seriale „”Altered Carbon”, „Dracula”, „Bloodride”, „Kolor z przestworzy („Color Out of Space”)”.

Gość: kulturoznawczyni, dr Aldona Kobus (Wydział Humanistyczny UMK).

Nic nie zastąpi wizyty w kinie. W obecnej sytuacji proponujemy jednak inną formę spotkań i dyskusji miłośników filmu. Kino Centrum uruchamia DKF ONLINE. W kolejnych odcinkach rozmawiamy ze specjalnymi gośćmi i przedstawiamy filmowo-serialowe rekomendacje. Gospodarzem programu jest jeden z kuratorów kina, dr Radosław Osiński. Zachęcamy do udziału w streamingach na żywo na Facebooku (profil Kino Centrum).

 

01.05.2020 (piątek)

Wystawa / Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Sztuczny ból. Współczesna sztuka Ukrainy”

Na drugie filmowe oprowadzanie po największej jak dotąd wystawie sztuki ukraińskiej w Polsce zaprasza kurator, Krzysztof Białowicz.

Projekt „Sztuczny ból” jest odpowiedzią na bieżące problemy i sytuacje, które składają się na Ukrainę jako kraj, jako lud, jako punkt geopolityczny na mapie świata. Dzisiejsza refleksja artystyczna ma na celu odzwierciedlenie kruchej sytuacji społeczeństwa ukraińskiego, na którą wpłynęły takie wydarzenia, jak arogancka aneksja Krymu, separatystyczne przemówienia na Donbasie, zewnętrzna ingerencja na Wschodzie czy aktywność ultraprawicowa wewnątrz kraju. Są to tematy, które bolą i będą bolały, a artyści, odczuwając atmosferę społeczną, tworzą intensywne pole doświadczeń mających na celu dialog lub zaangażowanie.

Na oprowadzanie zapraszamy na profil CSW Toruń na Facebooku. Kolejna, trzecia część oprowadzania ukaże się 8 mają.

1 część można obejrzeć tutaj: https://www.facebook.com/csw.torun/videos/3384943344866442/

 

02.05.2020 (sobota), godz. 10.00

Centrum Literatury / Spacer online „Od Grudziądza po Toruń – szlakiem zdjęć z albumu niemieckiego sapera z lat 1939–1940”

Wprawdzie nasze „Spacery tematyczne” są zawieszone do odwołania, my jednak chcemy bardzo się z Państwem spotkać – proponujemy więc spacer na podstawie archiwalnych zdjęć niemieckiego żołnierza z czasów okupacji.

W trakcie spotkania będzie możliwość zadawania pytań.

Prowadzenie: Marcin Orłowski

Na spacer zapraszamy na profil Centrum Literatury CSW na Facebooku.

 

03.05.2020 (niedziela), godz. 18.00

Centrum Literatury / Wykład online z cyklu Historia mody

Pikniki w obecnej sytuacji jeszcze nie są wskazane, dlatego zapraszamy na wykład „Francja – elegancja. O modzie przy „Śniadaniu na trawie”. Tematem będzie XIX-wieczna moda, widziana przez pryzmat obrazów impresjonistów.

Wykład poprowadzi po raz kolejny Krzysztof Trojanowski – adiunkt w Katedrze Filologii Romańskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Absolwent Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego (1996) i studiów podyplomowych z zakresu XX-wiecznego dramatu, teatru i filmu w Studium Filologii Polskiej UMK (2000). Autor przekładów literackich i publikacji w języku polskim i francuskim z dziedziny kultury Francji i historii kina, m.in. monografii Marcel Carne. Klasyk francuskiego kina (2011). Nasz gość jest również autorem bogatej monografii mody francuskiej okresu wojennego – „Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa” (2014) wyd. PWN.

Na wykład zapraszamy na profil Centrum Literatury CSW na Facebooku

Skip to content