Małgorzata Czyż: „Zawsze chciałam mieć Tu wystawę”

Opublikowano: 20 lipca 2021 r.

Data i czas
6 sierpnia 2021 r. (piątek) – 5 września 2021 r. (niedziela)
10:00–18:00

Lokalizacja
Wozownia (ul. Ducha Świętego 6)

Kategorie
Wystawy

Organizator
Galeria Sztuki Wozownia

Wczytuję mapę...

Małgorzata Czyż: „Zawsze chciałam mieć Tu wystawę”
06.08–05.09.2021
kuratorka: Joanna Gwiazda
Przygotowania do wystawy, projekty, opisy, scenariusze, decyzje. Zadowolenie lub nie. Słyszysz, że tak w życiu już jest, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Współpraca z galerią, krótka chwila, decyzja o byciu artystką. Powtarzasz jak mantrę, że pomimo różnych okoliczności „wszystko gra”. Masz pomysły; wiesz, gdzie chcesz trafić. Czasem ktoś decyduje za ciebie. Szykowanie wystawy, tytuł, który coś mniej więcej o niej mówi. Podoba się lub nie. Otwarcie, zamknięcie. Ciąg dalszy. Kto i jak trafia do galerii?
Postanowiłam uczcić własną wystawę właśnie na wystawie. Obecnie przecież celebruje się różne rzeczy. Wykorzystuję w tym celu kilka zabiegów, kilka działań, to, co jest już ustalone i utrwalone w kulturze masowej jako kanon postępowania podczas przygotowań do wszelkich „imprez”, na które wiele osób czeka całe życie. Wybieram i przetwarzam na potrzeby wystawy.
Małgorzata Czyż
Małgorzata Czyż – urodzona w 1989 r. w Białej Podlaskiej. W latach 2011–2018 studiowała malarstwo (dyplom w pracowni prof. Lecha Wolskiego) oraz konserwację i restaurację sztuki nowoczesnej na WSP UMK w Toruniu. Studiowała także na Akademii Sztuk Pięknych w Palermo (2017). Ukończyła kurs technik teatralnych w zakresie scenografii w City Lit Collage w Londynie (2010). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017), Marszałka Województwa Kujawska-Pomorskiego (2019) i Miasta Torunia (2019). Autorka kilku wystaw indywidualnych i uczestniczka kilkunastu wystaw zbiorowych.
„Introspekcja, której dokonuję w codziennym życiu, ma odzwierciedlenie w mojej sztuce. W pracach od malarstwa, poprzez rysunek i instalację ujawniam swoje nastroje i niepokoje. Buduję narrację z wrażeń, odczuć mających związek z moimi prywatnymi doświadczeniami oraz z zapamiętanych historii innych osób, które na nią oddziałały. Moje prace powstają pod wpływem chwili, są notatkami z sytuacji i emocji”. (M. Czyż)
Skip to content