Metaliczny świat Raimo Lielbriedisa

Opublikowano: 28 kwietnia 2021 r.

Data i czas
25 lutego 2021 r. (czwartek) – 25 sierpnia 2021 r. (środa)
Całodniowe

Kategorie
Wystawy

Mapa niedostępna

Raimo Lielbriedis jest łotewskim fotografem. Fotografii poświęcił ponad trzydzieści lat życia. Pracował jako fotoreporter i fotograf reklamowy. W fotografii interesują go techniki oparte na technologiach popularnych w XIX wieku. Kilkanaście lat temu postanowił poświęcić się nauczaniu fotografii i rozpoczął pracę w Szkole Artystycznej im. Janisa Rozentals w Rydze. Pracę dydaktyczną połączył z własną twórczością poświęcając się alternatywnym technikom fotograficznym. Fotografując architekturę, ludzi i krajobraz prezentuje końcowe prace w postaci kopi wykonywanych na bazie samodzielnie przygotowywanych papierów, w których jako substancji światłoczułych używa soli palladu i platyny. Tak wykonane odbitki charakteryzuje niezwykła budowa tonalna obrazu oraz subtelne odcienie szarości, będące skutkiem wykorzystania do budowy obrazu dwóch metali: palladu i platyny. Czasami obrazy te wykonuje nie tylko na podłożu papierowym, ale również na listkach złota, nadając im niezwykły wygląd i kolorystykę. Zajmuje się również ambrotypią oraz fotografią otworkową. Tworzy kolekcje, które po wystawach znajdują nabywców w wielu krajach świata.

W Polsce artysta przebywał kilkukrotnie uczestnicząc w plenerach fotograficznych oraz prezentując swoje prace w galeriach sztuki. Prowadził również warsztaty dla miłośników alternatywnych technik w fotografii.

Wystawa prezentowana w Galerii 21 Wieku pod tytułem „Metaliczny Świat Raimo Liebriediesa” przedstawia jego fascynacje kompozycją przedstawiającą krajobrazy odnalezione i zarejestrowane przez artystę w czasie jego drogi życiowej oraz sceny z baletu, które uwiecznił towarzysząc baletnicom w czasie prób w Łotewskiej Operze Narodowej i Baletu w Rydze. Na uwagę zasługuje praca, w której podłożem obrazu platynowo-palladowego jest warstwa złota. Tytuł wystawy zwraca uwagę na niezwykłe wykorzystanie rzadkich metali palladu i platyny do stworzenia obrazu fotograficznego zamiast srebra, na którym przez dziesiątki lat oparte były procesy fotograficzne, zarówno negatywowe jak i pozytywowe.

Wejdź na stronę galerii, by obejrzeć wystawę

Miejsce: online
Skip to content