Michał Rusinek I spotkanie I Toruński Festiwal Książki

Opublikowano: 3 grudnia 2020 r.

Data i czas
4 grudnia 2020 r. (piątek)
19:00–20:30

Lokalizacja
_Wydarzenie on-line (on-line)

Kategorie
FestiwaleSpotkania

Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa

Wczytuję mapę...

Michał Rusinek rozpoznawalność zdobył jako sekretarz Wisławy Szymborskiej, którym został jako młody absolwent polonistyki tuż po obronie pracy magisterskiej. Początkowo służył jako wsparcie swojej wielkiej mentorki i gdy rola tego wymagała, pozostawał w jej cieniu. Z biegiem czasu zaczął stawiać odważne kroki, jako samodzielny, spełniony i ceniony literat.
W czasie spotkania w ramach Toruński Festiwal Książki opowie o swojej najnowszej książce Zero zahamowań, w której od strony literackiej analizuje zjawisko tekstów disco polo. Temat, który wydaje się daleki zainteresowaniom mistrza retoryki i praktyka wykładającego między innymi teorię literatury na Uniwersytecie Jagiellońskim, zyskuje w tej odsłonie nie tylko formę rzetelnego i dowcipnego opracowania, ale może stać się przyczynkiem do interesujących pytań o prawdziwą wartość literacką piosenek powstających w tym nurcie muzycznym.
W swojej twórczości nie stroni od też od innych zagadnień związanych z szeroko rozumianą popkulturą oraz współczesnych zjawisk językowych. Do książek, które do tej pory ukazały się na rynku wydawniczym, zaliczyć można choćby wnikliwą analizę języka poradników pisanych przez doradców i trenerów – Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki, czy przewodnik językowych tropów dotyczących słów z innych języków – Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych oraz zjawiska Nowomowy i oddziaływania za pomocą języka – Dobra zmiana. Czyli jak się rządzi światem za pomocą słów. Jest także autorem poradników oraz zbiorów wierszy dla dzieci.
Spotkanie będące pokazem językowej ekwilibrystyki poprowadzi Magdalena Kujawa – wieloletnia wydawczyni magazynu kulturalnego IKAR.

Spotkanie obędzie się 4 grudnia o godz. 19:00 na Facebooku Centrum Kultury Dwór Artusa i Toruński Festiwal Książki. Możecie je śledzić w czasie rzeczywistym z możliwością zadawania pytań, jak również obejrzeć je jeszcze przez 2 miesiące od zakończenia Festiwalu.
Uwaga! Niespodzianki!
Specjalnie dla Was nasi festiwalowi partnerzy przygotowali zakupowe rabaty na hasło: Toruński Festiwal Książki 👉 Księgarnia Kafka i spółka – 15% i Księgarnia Hobbit – 5%.
Wydarzenie dofinansowane z budżetu Mój Toruń oraz ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Partnerzy: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, CSW Toruń, Książnica Kopernikańska w Toruniu, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Księgarnia Kafka i spółka, Księgarnia Hobbit, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo AGORA, Wydawnictwo Literackie, Powergraph
Patroni medialni: Radio GRA Toruń, Polskie Radio PiK, Nowości, Oto Toruń, Telewizja Kablowa Toruń, TVP3 Bydgoszcz

Skip to content