Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przygotowane do pierwszej toruńskiej wirtualnej majówki. Centrum nauki przygotowało również ofertę na wakacje. Mimo zamknięcia dla zwiedzających – instytucja nie zwalnia tempa i przygotowuje dla nich materiały online.
– Nie wiemy kiedy będziemy mogli ponownie spotkać się z naszymi gośćmi w naszych przestrzeniach. Wiemy jedno: jesteśmy przygotowani na majówkę i do wakacji – mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy. – Zapraszamy do skorzystania z przygotowanych przez nas materiałów online, a także do zapoznania się z naszymi wakacyjnymi propozycjami. Z docierających do nas informacji wiemy, że nasi goście bardzo chcą już do nas przyjechać i liczą, że będzie to możliwe najpóźniej w czerwcu. My bardzo stęskniliśmy się za nimi, i mamy nadzieję, że spotkamy się niebawem – dodaje.
Wirtualna majówka
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na pierwszą majówkę online w Toruniu przygotowało edukacyjne filmy, które zostały pogrupowane w trzy kategorie: „hobby”, „zabawy z nauką” i „organizmy”.
1 maja widzowie przeniosą się wehikułem czasu do majowych wydarzeń z przeszłości, poznają historię telefonu i komunikacji, dowiedzą się czym jest „greenwashing”, czy bawełna jest ekologiczna i czy ekologiczna koszulka bawełniana może być tania. Będzie również coś dla miłośników roślin, którzy poznają historię sztuki bonsai.
Dzień później w ramach „zabaw z nauką” dowiemy się dlaczego biolog może zainteresować się flagą narodową. Nie zabraknie eksperymentów, które pokażą „umiejętności” muzyczne wiatru i tego jak działa on na otoczenie człowieka. Animatorzy centrum nauki przygotowali również materiały poświęcone iluzjom optycznym, zmysłom człowieka i zwierząt, enzymom (gł. katalazie) i zabawkom, stymulującym zmysł dotyku oraz motoryki.
3 maja centrum nauki zaprezentuje kolejne materiały, które będą związane z organizmami. Będzie można „zanurzyć się” w fascynujący świat mikroskopijnych zwierząt i roślin, ale przede wszystkim dowiedzieć się jaka jest ich rola w środowisku wodnym, i czy na podstawie ich obecności można ocenić stan czystości wody. Animatorzy przekonają widzów, że bzyczenie ma znaczenie i zaprezentują jak można pomóc pszczołom, których blisko 500 gatunków można spotkać w Polsce. Będzie można poznać zwyczaje wyjątkowych mieszkańców Młyna Wiedzy – straszyków australijskich i karaczanów madagaskarskich. Nie zabraknie odpowiedzi na pytanie „jak żyć bez nóg?”. Z filmu dowiemy się jak odróżnić żmiję od zaskrońca, jak przebiegała ewolucja węży, czy wąż mleczny pije mleko i czym jest mimikra.
Filmy przygotowane przez animatorów centrum nauki będzie można obejrzeć na stronie internetowej Młyna Wiedzy, w serwisie
Facebook oraz na kanale w serwisie
You Tube.
#zostańwdomu z Młynem Wiedzy
Od połowy kwietnia toruńskie centrum nauki przygotowuje edukacyjne materiały online, które mogą być wykorzystywane przez nauczycieli czy rodziców, w czasie gdy dzieci i uczniowie przebywają w domach. Dostępne są karty z propozycjami doświadczeń i eksperymentów, które można przeprowadzić w domu, wirtualne zajęcia w pracowni biologicznej i fizycznej oraz zwiedzanie wystaw Młyna Wiedzy. Animatorzy przeprowadzają również wiele doświadczeń, które można obejrzeć na stronie internetowej miejskiej instytucji kultury.
wAKaCJE w Młynie Wiedzy
Obecnie centrum nauki planuje uruchomienie oferty wakacyjnej 30 czerwca. Termin może jednak ulec zmianie ze względu na zmienność sytuacji w związku z epidemią koronawirusa w Polsce.
Młyn Wiedzy zaprasza do zwiedzania wystaw oraz ekspozycji „Ścieżki dorastania” w Centrum Innowacyjnej Edukacji.To jedyna w Polsce wystawa, która jest poświęcona procesowi dojrzewania człowieka. Od wtorku do soboty w CNMW będą odbywały się wakacyjne warsztaty. Centrum nauki zaprasza na wyprawę Kon-Tiki, do odkrywania sekretów jedzenia i super mocy, poznania historii przypraw, które wykorzystujemy w kuchni, laboratorium naukowca i przeprowadzania „odjazdowych” doświadczeń oraz stworzenia własnej gry planszowej.
W Centrum Innowacyjnej Edukacji planowane są warsztaty cykliczne – poświęcone tworzeniu gry RPG oraz radiu. Pierwsze zajęcia adresowane są do odbiorcy w wieku 13-16 lat. Na warsztatach uczestnicy stworzą własną grę RPG, m.in. planszę, karty i pionki. „Letnie radio” to propozycja dla osób w wieku 16-18 lat. W ramach zajęć uczestnicy poznają zasady prowadzenia wywiadu radiowego, układania ramówki czy tworzenia słuchowiska radiowego.
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy jest obecnie nieczynne do 30 kwietnia br. Informacje o działalności instytucji są dostępne na stronie internetowej: mlynwiedzy.org.pl.