Młyn Wiedzy gotowy na wAKaCJE

Opublikowano: 24 kwietnia 2020 r.

Data i czas
24 kwietnia 2020 r. (piątek) – 31 sierpnia 2020 r. (poniedziałek)
Całodniowe

Lokalizacja
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (ul. Łokietka 5)

Kategorie
WarsztatyWystawy

Organizator
Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”

Wczytuję mapę...

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przygotowane do pierwszej toruńskiej wirtualnej majówki. Centrum nauki przygotowało również ofertę na wakacje. Mimo zamknięcia dla zwiedzających – instytucja nie zwalnia tempa i przygotowuje dla nich materiały online. 

– Nie wiemy kiedy będziemy mogli ponownie spotkać się z naszymi gośćmi w naszych przestrzeniach. Wiemy jedno: jesteśmy przygotowani na majówkę i do wakacji – mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy. – Zapraszamy do skorzystania z przygotowanych przez nas materiałów online, a także do zapoznania się z naszymi wakacyjnymi propozycjami. Z docierających do nas informacji wiemy, że nasi goście bardzo chcą już do nas przyjechać i liczą, że będzie to możliwe najpóźniej w czerwcu. My bardzo stęskniliśmy się za nimi, i mamy nadzieję, że spotkamy się niebawem – dodaje. 
Wirtualna majówka
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na pierwszą majówkę online w Toruniu przygotowało edukacyjne filmy, które zostały pogrupowane w trzy kategorie: „hobby”, „zabawy z nauką” i „organizmy”. 
 
1 maja widzowie przeniosą się wehikułem czasu do majowych wydarzeń z przeszłości, poznają historię telefonu i komunikacji, dowiedzą się czym jest „greenwashing”, czy bawełna jest ekologiczna i czy ekologiczna koszulka bawełniana może być tania. Będzie również coś dla miłośników roślin, którzy poznają historię sztuki bonsai.
 
Dzień później w ramach „zabaw z nauką” dowiemy się dlaczego biolog może zainteresować się flagą narodową. Nie zabraknie eksperymentów, które pokażą „umiejętności” muzyczne wiatru i tego jak działa on na otoczenie człowieka. Animatorzy centrum nauki przygotowali również materiały poświęcone iluzjom optycznym, zmysłom człowieka i zwierząt, enzymom (gł. katalazie) i zabawkom, stymulującym zmysł dotyku oraz motoryki. 
 
3 maja centrum nauki zaprezentuje kolejne materiały, które będą związane z organizmami. Będzie można „zanurzyć się” w fascynujący świat mikroskopijnych zwierząt i roślin, ale przede wszystkim dowiedzieć się jaka jest ich rola w środowisku wodnym, i czy na podstawie ich obecności można ocenić stan czystości wody. Animatorzy przekonają widzów, że bzyczenie ma znaczenie i zaprezentują jak można pomóc pszczołom, których blisko 500 gatunków można spotkać w Polsce. Będzie można poznać zwyczaje wyjątkowych mieszkańców Młyna Wiedzy – straszyków australijskich i karaczanów madagaskarskich. Nie zabraknie odpowiedzi na pytanie „jak żyć bez nóg?”. Z filmu dowiemy się jak odróżnić żmiję od zaskrońca, jak przebiegała ewolucja węży, czy wąż mleczny pije mleko i czym jest mimikra. 
Filmy przygotowane przez animatorów centrum nauki będzie można obejrzeć na stronie internetowej Młyna Wiedzy, w serwisie Facebook oraz na kanale w serwisie You Tube.
#zostańwdomu z Młynem Wiedzy
 
Od połowy kwietnia toruńskie centrum nauki przygotowuje edukacyjne materiały online, które mogą być wykorzystywane przez nauczycieli czy rodziców, w czasie gdy dzieci i uczniowie przebywają w domach. Dostępne są karty z propozycjami doświadczeń i eksperymentów, które można przeprowadzić w domu, wirtualne zajęcia w pracowni biologicznej i fizycznej oraz zwiedzanie wystaw Młyna Wiedzy. Animatorzy przeprowadzają również wiele doświadczeń, które można obejrzeć na stronie internetowej miejskiej instytucji kultury
 
wAKaCJE w Młynie Wiedzy
Obecnie centrum nauki planuje uruchomienie oferty wakacyjnej 30 czerwca. Termin może jednak ulec zmianie ze względu na zmienność sytuacji w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. 
 
Młyn Wiedzy zaprasza do zwiedzania wystaw oraz ekspozycji „Ścieżki dorastania” w Centrum Innowacyjnej Edukacji.To jedyna w Polsce wystawa, która jest poświęcona procesowi dojrzewania człowieka. Od wtorku do soboty w CNMW będą odbywały się wakacyjne warsztaty. Centrum nauki zaprasza na wyprawę Kon-Tiki, do odkrywania sekretów jedzenia i super mocy, poznania historii przypraw, które wykorzystujemy w kuchni, laboratorium naukowca i przeprowadzania „odjazdowych” doświadczeń oraz stworzenia własnej gry planszowej. 
 
W Centrum Innowacyjnej Edukacji planowane są warsztaty cykliczne – poświęcone tworzeniu gry RPG oraz radiu. Pierwsze zajęcia adresowane są do odbiorcy w wieku 13-16 lat. Na warsztatach uczestnicy stworzą własną grę RPG, m.in. planszę, karty i pionki. „Letnie radio” to propozycja dla osób w wieku 16-18 lat. W ramach zajęć uczestnicy poznają zasady prowadzenia wywiadu radiowego, układania ramówki czy tworzenia słuchowiska radiowego. 
 
Szczegóły wakacyjnych propozycji Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są dostępne na stronie internetowej instytucji
 
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy jest obecnie nieczynne do 30 kwietnia br. Informacje o działalności instytucji są dostępne na stronie internetowej: mlynwiedzy.org.pl.
Skip to content