Motyw jajka w sztuce | Warsztaty ozdabiania jajek

Opublikowano: 29 marca 2022 r.

Data i czas
9 kwietnia 2022 r. (sobota)
17:00–18:30

Lokalizacja
Centrum Kultury Dwór Artusa (Rynek Staromiejski 6)

Kategorie
Warsztaty

Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa

Wczytuję mapę...

Czy wiecie, że jajko to nie tylko smaczne śniadanie, ale również symbol życia i swoisty osobny mikroświat? I to nie tylko w wierzeniach europejskich, także w Afryce, Azji i wielu innych miejscach na świecie kojarzy się je z urodzajem, bogactwem i szczęściem oraz z bezpiecznym schronieniem. Jajka występują w wielu obrazach, przysłowiach, a nawet w architekturze.
Podczas naszego wielkanocnego spotkania odkryjemy ciekawostki na temat motywu jajka w różnych kulturach i sztuce. Dowiemy się, jak ozdabiano jajka w starożytnym Egipcie, czy dawnych Chinach oraz jak wyglądały jajka Faberge — dzieła sztuki złotniczej, będące kiedyś luksusowymi podarunkami wielkanocnymi. Poznamy również wybrane przykłady budynków w kształcie jajek oraz wiele innych ciekawostek. Wspólnie przypomnimy sobie również dawne rodzime zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi. W trakcie warsztatów ozdobimy jajko w wybranej z kilku zaprezentowanych technik plastycznych — z filcu, artykułów pasmanteryjnych, czy florystycznych.
Zajęcia poprowadzi dla Was Joanna Łagan — animatorka kultury, specjalistka ds. edukacji, założycielka i reżyserka Teatru Amorficznego.
Zapewniamy wszystkie niezbędne materiały.
Skip to content