Największa w Polsce gigapikselowa panorama

Opublikowano: 19 sierpnia 2020 r.

Data i czas
19 sierpnia 2020 r. (środa) – 31 sierpnia 2020 r. (poniedziałek)
Całodniowe

Lokalizacja
_Wydarzenie on-line (on-line)

Kategorie
Inne

Wczytuję mapę...

Pierwszą gigapikselową panoramę Torunia o wielkości 5 Gpikseli (5 021 400 000 pikseli) wykonaliśmy w czerwcu i była ona próbą generalną przed wykonaniem docelowej panoramy, na realizację której poświęciliśmy pięć tygodni pracy w lipcu i w sierpniu tego roku. Do końca nie byliśmy pewni końcowego rozmiaru panoramy.
Po zakończeniu prac okazało się, że panorama ma wymiar 300000 pikseli w podstawie i 117222 piksele na wysokość, co daje w sumie wielkość panoramy 35,166 Gigapiksela (35 166 600 000 piksela).

Jest to największa gigapikselowa panorama wykonana w Polsce. Panorama została wykonana z Kępy Bazarowej w Toruniu, z miejsca oddalonego o około sto metrów na zachód od pomostu widokowego. Taki wybór miejsca umożliwił nam przedstawienie na zdjęciu wieżę Ratusza Staromiejskiego.

Z taką dokładnością można po zbliżeniu zobaczyć szczegóły panoramy, poniżej widok na wieżę Ratusza Staromiejskiego:
Panorama została wykonana aparatem Canon 5DS z matrycą 50 Mpix i obiektywem Canon EF 400 mm, F/2,8L IS III USM i konwerterem dwukrotnie zwiększającym ogniskową obiektywu Extender EF 2x III, co dało rzeczywistą ogniskową 800 mm.

Do wykonania panoramy wykorzystaliśmy zrobotyzowaną głowicę panoramiczną GigaPan EPIC Pro.
Panorama została wykonana z 1700 pojedynczych zdjęć. Wykonanie wszystkich zdjęć w postaci RAW zajęło ponad trzy godziny. Zastosowana ogniskowa 800 mm oraz wymagana bardzo duża głębia ostrości wynikająca z konieczności zmieszczenia w głębi ostrości obiektów oddalonych od siebie o ponad 300 metrów powodowały, że aby zapewnić właściwe parametry ekspozycji zdecydowaliśmy się na wariant czułości ISO 1600, migawkę 1/640 s oraz przysłonę F29. Dzięki temu uniknęliśmy ryzyka poruszenia aparatu wynikającego z silnego wiatru jaki nam towarzyszył w czasie sesji zdjęciowej w dniu 18 lipca 2020 roku.

Wszystkie pliki RAW wywołane zostały w programie Camera RAW z uwzględnieniem wbudowanego profilu obiektywu, likwidującego szczątkowe błędy aberracji i dystorsji.
Zostały również skorygowane światła i cienie oraz poprawiona ostrość. Wszystkie pliki zostały przekonwertowane na TIF 8-bit o wielkości około 150 MB każdy.
Proces łączenia zdjęć wykonaliśmy w programie PTGui. Po procesie łączenia i blendowania (20 wierszy i 85 kolumn) panorama zapisana została jako plik PSB (waga pliku wyniosła 95 GB). Operacja ta zajęła ponad 30 godzin pracy komputera. Przejrzenie i retusz panoramy wykonywany przy 100% podglądzie w najnowszej wersji Photoshopa zajął około tygodnia.
Kolejne operacje konwersji na zoomowalny plik panoramy to ponad 24 godziny pracy komputera. W ten sposób powstało 2798 folderów z cząstkowymi zdjęciami panoramy dające możliwość szybkiego powiększania zdjęcia przy jego oglądaniu na ekranie komputera. Wszystkie te foldery zostały przetransferowane na serwer FTP strony, na której panorama będzie prezentowana, zajęło to już tylko 34 godziny transmisji.

Stworzona przez nas gigapikselowa panorama Torunia mieści się w czołówce największych tego typu panoram świata.
Panorama zostanie opublikowana na stronie Fundacji „For Photography” www.forphotography.eu
jak również na autorskim blogu o fotografii: www.czarneckiphotography.eu i autorskiej stronie poświęconej giga panoramom www.gigapano.eu.

Skip to content