Nieobecność zastana – Czarnobyl. Wystawa fotografii

Opublikowano: 28 stycznia 2020 r.

Data i czas
11 lutego 2020 r. (wtorek)
18:30–20:00

Lokalizacja
Centrum Kultury Dwór Artusa (Rynek Staromiejski 6)

Kategorie
Wystawy

Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa

Wczytuję mapę...

Ukraina, wiosna 1986 roku, noc, potężny wybuch, pożar, kłęby dymu, panika i szybka akcja ratownicza. Chwilę później kolejny, jeszcze potężniejszy wybuch w wyniku eksplozji wodoru i tlenu. Kolejne zastępy straży pożarnej i śmigłowce zrzucające w płonący reaktor jądrowy tysiące ton piasku, boru, dolomitu, glinu i ołowiu… Rozgrywający się w panice dramat ludzki… Natychmiastowe przesiedlanie mieszkańców w tzw. zamkniętej strefie buforowej mierzącej 2,5 tys km².

Strach, rozpacz, nieład, histeria i trwoga w miejscach w pośpiechu opuszczonych. Te emocje wręcz krzyczą z fotografii Jowity Niemczyk, które zagoszczą w artusowej galerii. Odwiedziwszy po latach od katastrofy Czarnobyl, autorka doskonale poczuła ważność przestrzeni zastanych, w których nieobecność woła jeszcze głośną egzystencją. Dołącza do niej Piotr Grodzki wraz ze swoimi rzeźbami, które dodatkowo kreują atmosferę pustki i nieobecności widzialnej.

Wystawa bardzo wrażliwa i czuła. Gratka dla fanów najnowszego serialu HBO Czarnobyl, czy gier komputerowych z serii S.T.A.L.K.E.R.

Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu: Wystawy

Wystawa czynna 11-17 lutego od poniedziałku do niedzieli w godz. 11:00-18:00 oraz podczas imprez.

Wstęp wolny! Zapraszamy!

Skip to content