Noc Kultury w Collegium Maius

Opublikowano: 14 stycznia 2020 r.

Data i czas
16 stycznia 2020 r. (czwartek)
18:00–22:00

Lokalizacja
Wydział Humanistyczny UMK (Fosa Staromiejska 3)

Kategorie
Spotkania

Wczytuję mapę...

Noc Kultury to wydarzenie inspirowane tajemniczą, pobudzającą wyobraźnię przestrzenią Collegium Maius. Liczba wersji tego, co może się wydarzyć, zależy wyłącznie od Waszego umysłu. Jeśli jesteście ciekawi wizji, która narodziła się w głowach kulturoznawców i kulturoznawczyń, to zapraszamy już 16 stycznia od godz. 18:00. Pokażemy Wam alternatywną, oniryczną wersję Collegium Maius. Jeśli chcecie zapoznać się z zakamarkami naszego budynku, a także spędzić miło czas – zapraszamy!
Nasze wydarzenie podzieliliśmy na dwie przeplatające się przestrzenie: sferę przeznaczoną do swobodnego zwiedzania oraz grę fabularną “O czym śni profesor?”. Całość spajać będzie idea marzenia sennego i tematyka wierzeń, która pozwoli każdej osobie na znalezienie czegoś interesującego.

Program:
1) GRA O CZYM ŚNI PROFESOR?
“O nie! Profesor zasnął! A miał przecież pisać pracę o mitach, snach i wierzeniach… Nie pozwól, aby Profesor spóźnił się z oddaniem swojego referatu i pomóż mu w zebraniu potrzebnych informacji. Pamiętaj jednak, że jesteś w jego śnie, a przecież w snach tworzą się najdziwniejsze scenariusze. Przygotuj się na spotkanie z Salvadorem Dali, Mrocznym DJ-em, czy Zielarką. Zbieraj od nich fragmenty referatu, potrzebne przedmioty i Złote Kamyczki, które przydadzą się w grze, a ich nadmiar będziesz mógł wymienić na gorące napoje i słodkości.”
Aby wziąć udział w grze do 15 stycznia należy zgłosić 2-5 osobową drużynę na adres mailowy nockultury.maius@gmail.com
W grze może brać udział 5 drużyn jednocześnie. Przewidujemy 3 tury o godzinach: 18:00, 19:00, 20:00. Decyduje kolejność zgłoszeń.

2) SFERA SWOBODNEGO ZWIEDZANIA
Jest to przestrzeń, z której będą mogły skorzystać osoby nieuczestniczące w grze, a złożą się na nią m.in.: pokoje do działań twórczych, pokój psychodeliczny, kawiarenka, drzewo życzeń, a także wystawy studentów.
Więcej informacji wkrótce.

3) PRELEKCJE TEMATYCZNE
Nocy Kultury towarzyszyły będą także krótkie prelekcje poruszające tematykę wierzeń, magii i snów. W przyjemnych okolicznościach kawiarni wygłoszą je wykładowcy Katedry Kulturoznawstwa.

Tytuły wystąpień:
18:30 “Czarownice w kulturze tradycyjnej i współczesnej” dr hab. Violetta Wróblewska, prof. UMK
Skąd się brały czarownice i czym się zajmowały? Jak rozpoznać czarownicę? Czym zajmują się współczesne wiedźmy i co łączy je z tradycją? – to podstawowe pytania, na które
poszukamy odpowiedzi, odwołując się do tekstów ludowych i źródeł internetowych.

19:15 “E. N. Krzesło ojca. Sny i performanse” dr hab. Artur Duda, prof. UMK
Performans – nie-wykład – dotyczy E(imuntasa) N(ekrosiusa), dotyka performera i współuczestników. (Nie) jest snem, (nie) jest wspomnieniem, (nie) jest teatrem. Liczba współuczestników ograniczona.

20:00 “Lalki magiczne” dr Marzenna Wiśniewska
Prawdopodobnie pierwszym skojarzeniem z hasłem lalki magiczne będzie lalka voodoo. Tymczasem pod tym terminem kryje się bardzo bogaty świat figur, które stosowano w obrzędach i praktykach życia codziennego różnych kultur. Ilustracje posłużą opowieści o licznych właściwościach przypisywanych lalkom ochronnym, lalkom talizmanom, lalkom leczniczym, lalkom rytuałów przejścia. Przypomniana zostanie bogata tradycja magicznych lalek słowiańskich, wśród których są m. in. żadanice, motanki, konie, lichomanki, czy pieluszniczki. Odpowiemy sobie między innymi, dlaczego słowiański lalki magiczne nie mają twarzy.

20:45 “Kim są i w co wierzą rodzimowiercy?” dr hab. Piotr Grochowski, prof. UMK
Będzie to opowieść o tym, jak Perun, Weles, Świętowit, Mokosz i inni słowiańscy Bogowie powracają do życia we współczesnych praktykach religijnych. Spróbujemy pokazać, kto, w jaki sposób i dlaczego chce wskrzesić przedchrześcijańskie wierzenia i rytuały oraz jaką rolę w dzisiejszych czasach odgrywa fascynacja słowiańszczyzną.

4) DZIADY W WYKONANIU STUDENCKIEGO KOŁA TEATROLOGICZNEGO
Wydarzenie zwieńczy krótkie czytanie performatywne “Dziadów” na podstawie dramatu Adama Mickiewicza.

Partnerem wydarzenia jest Teatr Baj Pomorski w Toruniu.
Współpraca: Studenckie Koło Teatrologiczne, Medioznawcze Koło Naukowe, Koło Naukowe Folklorystów

PS Nie zapomnijcie przeczytać regulaminu Nocy Kultury: https://docs.google.com/document/d/1j-RFdrOZWIq0h4-focZpnBxpc3bdGYfx8aQJciDQn6M/edit?usp=sharing

Skip to content