Oferta online Teatru Horzycy na długi weekend majowy

Opublikowano: 29 kwietnia 2020 r.

Data i czas
30 kwietnia 2020 r. (czwartek) – 3 maja 2020 r. (niedziela)
Całodniowe

Lokalizacja
_Wydarzenie on-line (on-line)

Kategorie
SpektakleSpotkania

Organizator
Teatr im. Wilama Horzycy

Wczytuję mapę...

W repertuarze majówki znajdzie się muzyczny klip, fragmenty „Cholernie mocnej miłości”, video performance z okazji Dnia Flagi oraz czytanie fragmentów prozy Jurija Andruchowycza i Andrzeja Stasiuka poruszających problem polskości i tożsamości.

Wszystkie materiały będą udostępniane na stronie Teatru na Facebooku facebook.com/TeatrHorzycyTorun

oraz na nowym kanale internetowym Scenoptikon Teatru Horzycy
vimeo.com/TeatrHorzycy

 

29 kwietnia

Międzynarodowy Dzień Tańca

Teatr przygotowuje taneczny montaż w formie videoklipu z udziałem aktorów Teatru Horzycy z wykorzystaniem muzyki ze styczniowej premiery – „Alicji w krainie czarów” w reżyserii Pawła Paszty.

 

30 kwietnia godz. 19:00

Cholernie mocna miłość – fragmenty, odpryski, inspiracje

18 kwietnia na Scenie na Zapleczu Teatru Horzycy miała odbyć się premiera „Cholernie mocnej miłości” w reżyserii Aleksandry Jakubczak. Twórcy rozpoczęli próby w lutym, ale w marcu przerwała je pandemia.

W tej chwili czekamy, aż będzie można wznowić prace nad tym spektaklem. Tymczasem w ramach działań online proponujemy nietypowe zerknięcie za kulisy – zapowiada Teatr Horzycy.

30 kwietnia zostaną pokazane fragmenty przerwanego procesu, odpryski wokół zawieszonej pracy. Twórcy podzielą się inspiracjami, pokażą online work in progress.

„Cholernie mocna miłość” Lutza van Dijka opowiada prawdziwą historię tragicznej miłości, która wydarzyła się w Toruniu. Młody chłopak, dorabiający śpiewaniem na niemieckich przedstawieniach w dzisiejszym Teatrze Horzycy, zakochuje się w oficerze Wehrmachtu. Dziś jest jedynym znanym Polakiem, który został skazany na mocy paragrafu 175 penalizującego homoseksualizm.

W działaniu weźmie pełna obsada spektaklu pod kierunkiem reżyserki Aleksandry Jakubczak i dramaturga Krzysztofa Szekalskiego.

Twórcy zaangażowani w premierę:

reżyseria: Aleksandra Jakubczak
scenariusz/adaptacja i dramaturgia: Krzysztof Szekalski
kostiumy i scenografia: Janina Łączyńska
muzyka: Bartosz Dziadosz video: Wojciech Sobolewski

obsada: Matylda Podfilipska, Wojciech Jaworski, Maciej Raniszewski, Bartosz Woźny oraz gościnnie – Błażej Stencel.

 

2 maja

Moja flaga

W związku z obchodami Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Teatr zaprezentuje krótki video performance, w którym grupa aktorów Teatru Horzycy dokona filmowej interpretacji sformułowania „moja flaga”. Całość przybierze formę video kolażu, a także otworzy możliwość dołączenia przez widzów.

 

3 maja godz. 12:00

Moja pamięć | Andruchowycz/Stasiuk – czytanie performatywne

Na Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Teatr Horzycy przygotował czytanie dwóch tekstów, które poruszają problem pamięci, nadziei, polskości czy tożsamości – w kontekście miejsca człowieka w świecie.

Będzie to fragment eseju „Środkowowschodnie rewizje” Jurija Andruchowycza ze zbioru „Moja Europa” (tłum. Lidia Stefanowska, Wydawnictwo Czarne, 2000) oraz fragment książki Andrzeja Stasiuka „Wschód” (Wydawnictwo Czarne, 2014).

Fragmenty przeczytają: Karina Krzywicka, Mirosława Sobik, Michał Ubysz i Grzegorz Wiśniewski, a do czytania zostanie stworzona autorska animacja toruńskiej artystki Anny Wiśniewskiej.

Skip to content