Oprowadzania po wystawie czasowej „Porządek dnia w dawnym Toruniu”

Opublikowano: 2 lutego 2022 r.

Data i czas
18 stycznia 2022 r. (wtorek) – 15 lutego 2022 r. (wtorek)
10:00–18:00

Lokalizacja
Muzeum Historii Torunia (Łazienna 16)

Kategorie
Wystawy

Organizator
Muzeum Okręgowe w Toruniu

Wczytuję mapę...

Na wystawie „Porządek dnia w dawnym Toruniu”, można dowiedzieć się o tym, jak wyglądało życie mieszkańców średniowiecznego i nowożytnego miasta. Regulowały je głównie specjalne uchwały rady miejskiej, zwane wilkierzami. Zawarte w nich zapisy miały zapewnić porządek w mieście, a w praktyce wpływały także na miejski rytm życia. Jednak nie były one jego jedynym wyznacznikiem. Inaczej wyglądał dzień kupca, duchownego czy rzemieślnika, jeszcze inny porządek dnia mieli mieszkańcy toruńskiego zamku krzyżackiego. Dzień powszedni z kolei różnił się od świątecznego. Rytm doby wyznaczały nie tylko dzwony kościelne i miejskie zegary, ale także panujące zwyczaje czy odbywające się w mieście wydarzenia.
Na wystawie znajdą się między innymi dokumenty normujące miejską rzeczywistość, a więc toruńskie wilkierze i statuty cechowe, ale także przedmioty codziennego użytku, zawodowe atrybuty oraz dawne zegary i kalendarze.
Oprowadzać po wystawie będzie autorka dr Alicja Sumowska.
Na sobotnie oprowadzania prosimy zapisywać się na adres mailowy: a.sumowska@muzeum.torun.pl lub pod nr tel. 56 660 56 52. Wtorkowe spotkania bez konieczności wcześniejszych zgłoszeń.
Udział w wydarzeniach w ramach biletu wstępu do muzeum.
Skip to content