Orient Express online – Sztuka świata islamu

Opublikowano: 19 maja 2020 r.

Data i czas
21 maja 2020 r. (czwartek)
17:00–18:30

Lokalizacja
_Wydarzenie on-line (on-line)

Kategorie
Spotkania

Organizator
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”

Wczytuję mapę...

Popularny i lubiany cykl Orient Express, który odbywał się co miesiąc w Czytelni CSW Toruń, nadal będzie prowadzony w formule transmisji online na profilu Centrum Literatury CSW.

Od Buhary do Istambułu – podróż przez cztery miasta Bliskiego Wschodu

W tej, z konieczności bardzo krótkiej podróży, opowiemy o czterech miastach związanych z wielkimi kulturami Bliskiego Wschodu. Każde z tych miast miało niezwykłą historię oraz równie niezwykłą architekturę i sztukę. Naszą wyprawę rozpoczniemy od Buchary i Samarkandy – dwóch niemalże bajkowych centrów kulturalnych Transoksanii, związanych z nazwiskiem Tamerlana. Potem opowiemy o Isfahanie – stolicy Imperium Perskiego. Ostatnim przystankiem będzie Istambuł – stolica Imperium Otomańskiego. Celem tej podróży będzie pokazanie nie tylko głównych zabytków, ale również krótkie omówienie ornamentyki z tych miejsc.

Prowadzenie: prof. dr Mirosław Majewski – wychowanek Wydziału Matematyki UMK, emerytowany Profesor New York Institute of Technology, Profesor Istanbul Design Center.

Współorganizatorem wydarzenia jest Koło Naukowe Arabistów UMK „Zahra as-Sahra”, działające przy Katedrze Orientalistyki na Wydziale Humanistycznym UMK.

W trakcie spotkania będzie możliwość zadawania pytań. Zapraszamy Was przed odbiorniki!

Skip to content