Orient Express: Sztuka kolekcjonowania (wspomnień)

Opublikowano: 8 grudnia 2020 r.

Data i czas
17 grudnia 2020 r. (czwartek)
17:00–18:00

Lokalizacja
_Wydarzenie on-line (on-line)

Kategorie
Spotkania

Organizator
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”

Wczytuję mapę...

Spotkanie w ramach naszego stałego cyklu „Orient Express”, poświęcone zbiorom tatarskim w polskich kolekcjach muzealnych oraz dziejom i współczesności Tatarów na ziemiach polskich.
Tatarzy polscy to autochtoniczna grupa etniczna wyznająca islam. Konstruowany na przestrzeni wieków konglomerat wierzeń i zwyczajów tej społeczności budzi nieustające zainteresowanie – zarówno naukowców, jak i turystów, licznie odwiedzających ulokowane na terenie województwa podlaskiego historyczne osady tej grupy (Bohoniki, Kruszyniany) wraz ze znajdującymi się tam meczetami i mizarami. W trakcie spotkania przybliżona zostanie historia i współczesność społeczności tatarskiej, a także najważniejsze elementy stanowiące podstawę jej identyfikacji, ze szczególnym uwzględnieniem pamięci oraz roli i znaczenia palcówek muzealnych, stanowiących ważne jej nośniki.
Prowadzenie: Karolina Radłowska – socjolożka, etnolożka, doktorka nauk społecznych, adiunktka Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, kustoszka muzealna, wieloletnia pracowniczka muzeum. Autorka artykułów i publikacji dotyczących społeczności tatarskiej w Polsce, w tym monografii „Tatarzy polscy. Ciągłość i zmiana”.
Skip to content