Pamiątki kopernikańskie w Domu Mikołaja Kopernika

Opublikowano: 27 lutego 2023 r.

Data i czas
27 stycznia 2023 r. (piątek) – 30 grudnia 2023 r. (sobota)
10:00–18:00

Lokalizacja
Dom Mikołąja Kopernika (ul. Kopernika 15)

Kategorie
Wystawy

Organizator
Muzeum Okręgowe w Toruniu

Wczytuję mapę...

W Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbędzie się wystawa czasowa „Pamięć bardzo rzeczowa. Wystawa pamiątek kopernikańskich”.

Jaki wizerunek uczonego Kopernika wyłania się ze zbioru pamiątek i dokumentów życia społecznego zgromadzonych w Domu Mikołaja Kopernika? Kto i dlaczego wspominał okrągłą 500. rocznicę z 1973 r.? Czym dla nas dziś są te przedmioty? Na te pytania odpowie planowana wystawa czasowa. Kolekcja nie została do tej pory opracowana, a zbliżająca się 550. rocznica jest okazją do wspomnienia profesjonalnych i amatorskich materialnych form pamięci, śmiesznych, wzruszających, a niekiedy na bardzo wysokim poziomie użytkowo – estetycznym. Nie zdajemy sobie bowiem sprawy z tego jak wiele pamiątek mieszka w szafach naszych dziadków czy rodziców. Szklanki, zegarek, ale również zeszyt, talerze, biżuteria czy elementy tekstylne. A to wszystko z Kopernikiem! Na wystawie, poza szeregiem luźnych obiektów, będzie można obejrzeć instalację w postaci rekonstrukcji wnętrza mieszkalnego – pokoiku z lat 70. z elementami ówczesnego designu, który dziś cieszy się coraz większym zainteresowaniem publiczności.

Wystawa jest jednym z wydarzeń obchodów Roku Mikołaja Kopernika. Będzie dostępna w Sali wystaw czasowych Domu Mikołaja Kopernika od 27 stycznia do 30 grudnia 2023 r.

Miejsce: Sala wystaw czasowych Dom Mikołaja Kopernika
Skip to content