Pandemiczny „Straszny Młyn”

Opublikowano: 6 października 2020 r.

Data i czas
30 października 2020 r. (piątek)
18:00–20:00

Lokalizacja
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (ul. Łokietka 5)

Kategorie
Warsztaty

Organizator
Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”

Wczytuję mapę...

W ostatni weekend października zapraszamy na pandemiczną odsłonę „Strasznego Młyna”. Nasze centrum nauki stanie się areną „walki” ze szkodliwymi mikroorganizmami, a uczestnicy wcielą się w rolę pogromców mikrobów. 

Do wspólnej zabawy zapraszamy w piątek (30 października) w godz. 18:00-20:00 i w sobotę (31 października) w godz. 11:00-13:00. Uczestnicy skorzystają z trzech specjalnie przygotowanych warsztatów, które pozwolą na zapoznanie się z – czającym się wszędzie – „mikro-wrogiem” oraz sposobami obrony przed nim. Własnoręcznie wykonana „broń” okaże się nie tylko skuteczna, ale i pięknie pachnąca. Nie zabraknie zaskakujących zabaw i doświadczeń ze światłem i wzrokiem. Minimalny wiek uczestnika do 5 lat.

W piątek warsztaty rozpoczną się o godz. 18:00, 18:40 i 19:20. W sobotę o godz. 11:00, 11:40 i 12:20. Będą trwały ok. 25 minut. Uczestnicy podczas wydarzenia otrzymają program z godzinowym rozkładem zajęć, w których wezmą udział. Każdy z nich skorzysta z trzech aktywności.

„Woda niebezpieczna (?) dla życia”

W dawnych czasach niewiele wiedziano o chorobach zakaźnych i sposobów ich rozprzestrzeniania się. Dziś wiadomo, że za wiele epidemii winę ponosi brudna woda. Drobnoustroje przedostają się do organizmu człowieka razem ze spożywanym pokarmem lub wodą i ulegają szybkiemu namnożeniu. Postęp naukowy sprawił, że liczne w XIX wieku epidemie cholery, w zasadzie zostały wyeliminowane dzięki odkryciu przez Roberta Kocha w 1883 roku przecinkowca cholery. Używając mikroskopów sami przekonacie się co żyje w wodzie np. z kałuży czy ze Strugi Toruńskiej. Czy wodę kranową można picia bez obaw?

 „Mydłem w mikroba”

W pracowni pokażemy jak można walczyć z niektórymi mikrobami. Czy podstawowe środki czystości dadzą im radę? Wykonamy kilka eksperymentów, które zobrazują nam jak łatwo można pozbyć się niechcianych gości z naszego najbliższego otoczenia. Kulminacją warsztatów będzie wykonanie kolorowego i pachnącego mydełka.

 „Drzwi do  innego świata”

Odkrycie mikroskopu – i teleskopu – otworzyło drzwi do świata którego istnienia nikt się nie spodziewał. To tylko kilka odpowiednich kawałków szkła, ale właściwie zastosowane spowodowały już niejedną rewolucję w nauce. Pochylmy się więc nad samym tym przyrządem – teraz już w przenośni – i zastanówmy jak on właściwie może działać. Przeprowadzimy kilka łatwych i efektownych eksperymentów ze światłem i wzrokiem, zbadamy m.in. to czy światło da się odchylać, co się dzieje gdy przeciska się ono przez mały otwór, jak postrzegamy kolory oraz co się znajduje na końcach tęczy. Na koniec spróbujemy zbudować prosty mikroskop-projektor i zobaczyć wnętrze kropli wody w nietypowym – bo laserowym – świetle.


Wydarzenie odbędzie się w piątek (30.10.) w godz. 18:00-20:00 oraz w sobotę (31.10.) w godz. 11:00-13:00. Bilety w cenie 20 zł można kupić w systemie sprzedaży online oraz w kasach Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji.  Liczba miejsc jest ograniczona. 

UWAGA: W ramach wydarzenia odbędą się wyłącznie zajęcia. Nie będzie możliwości zwiedzania wystaw. W sobotę można zakupić dodatkowy bilet na zwiedzanie. 

Zdj. mattthewafflecat | www.pixabay.com 

Skip to content