Patricia Piccinini | That’s Us!

Opublikowano: 4 listopada 2021 r.

Data i czas
29 października 2021 r. (piątek) – 10 kwietnia 2022 r. (niedziela)
10:00–18:00

Lokalizacja
CSW „Znaki Czasu” (ul. Wały gen. Sikorskiego 13)

Kategorie
Wystawy

Organizator
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”

Wczytuję mapę...

Niezwykły świat Patricii Piccinini w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu
Serdecznie zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 29 października 2021 o godz. 18:00 w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”.
Bezpłatne zaproszenia na wernisaż można odbierać w kasie CSW.
Od 29 października 2021 r. Toruń będzie eksplorować przyszłość z australijską artystką Patricią Piccinini. Publiczność zaproszona zostanie na spektakularną i skłaniającą do przemyśleń wystawę „Patricia Piccinini. Jesteśmy!” opowiadającą o niezwykłych formach życia i społeczeństwach przyszłości. Ekspozycja będzie pierwszą indywidualną wystawą Piccinini w Polsce.
Magicznie, pociągająco, niepokojąco i dziwacznie – Patricia Piccinini (ur. w 1965 r.) swoimi hiperrealistycznymi rzeźbami od lat wzbudza zainteresowanie i entuzjazm na całym świecie. Jej wielkoformatowe, działające na zmysły instalacje łączą w sobie nurty science fiction, nauk przyrodniczych i feminizmu. Wystawa zabierze widzów w niezwykłą podróż przez serię barwnych scen, w których hybrydowe stworzenia wchodzą ze sobą w interakcje w codziennych sytuacjach. Z silikonu, włókna szklanego, nylonu, plastiku i ludzkich włosów, Patricia Piccinini tworzy realistyczne, futurystyczne narracje, które poruszają bardzo istotne kwestie egzystencji, klimatu i technologii.
Wystawa w CSW w Toruniu jest pierwszą indywidualną wystawą Patricii Piccinini w Polsce, a tym samym będzie pierwszą okazją dla polskiej publiczności do przeżycia angażującego, zmuszającego do etycznych rozważań doświadczenia chimerycznego uniwersum Piccinini. Wystawa „Patricia Piccinini: Jesteśmy!” jest zrealizowana w ścisłej współpracy z samą artystką oraz z Instytutem Wymiany Kulturowej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej ARKEN. Wystawa zaprezentuje przekrój twórczości Piccinini z kompletnymi instalacjami, filmami i rzeźbami. Ekspozycji „Patricia Piccinini. Jesteśmy!” towarzyszyć będzie przegląd filmowy, spotkania z artystami, dyskusje z ekspertami oraz warsztaty.
O artystce
Patricia Piccinini urodziła się w 1965 roku we Freetown w Sierra Leone, w Afryce Zachodniej. W 1972 roku jej rodzina wyemigrowała do Australii, gdzie Piccinini dorastała. Absolwentka Victorian Collage of Arts w Melbourne, gdzie od 2017 roku pełni funkcję profesora, uprzednio uzyskując doktorat honoris causa Uniwersytetu w Melbourne (2016). Laureatka nagrody za całokształt osiągnięć artystycznych Melbourne Art Foundation’s for Visual Arts. W swojej twórczości obracająca się wokół malarstwa, wideo, dźwięku, instalacji, druków cyfrowych czy rzeźby. W 2016 roku określona przez „The Art Newspaper” najpopularniejszą współczesną artystką na świecie.
PATRICIA PICCININI „JESTEŚMY!”
CSW Toruń, Kujawsko-Pomorskie, 29.10.2021 – 10.04.2022
kurator: Marek Żydowicz
koordynator: Agnieszka Swoińska
organizator: Fundacja Sztuki Świata
Wystawa towarzysząca 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE.
Organizatorem wystawy jest Fundacja Sztuki Świata.
Współorganizatorzy: Fundacja Tumult i Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE 2021, Urząd Miasta Torunia, Europejskie Centrum Filmowe Camerimage, Centrum Sztuki Współczesnej “Znaki Czasu” w Toruniu
Partner Główny: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Partnerzy: Instytut Wymiany Kulturowej w Tybindze (Niemcy) i Muzeum Sztuki Nowoczesnej ARKEN w Ishøj (Dania).
Skip to content