Piernikowa Aleja Gwiazd – z fizyką i przedsiębiorczością w tle
Opublikowano: 23 czerwca 2020 r. Data i czas
26 czerwca 2020 r. (piątek)
20:00–20:45
Lokalizacja
Rynek Staromiejski (Rynek Staromiejski)
Organizator
Toruńska Agenda Kulturalna
W Dni Torunia nie może zabraknąć także tradycyjnej ceremonii odsłonięcia kolejnych katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd. Na mosiężnych tablicach w kształcie toruńskiego przysmaku znajdują się nazwiska osobistości zasłużonych dla Torunia, którzy wyróżnieni zostali przez Urząd Miasta. Tegoroczni laureaci swoje autografy na toruńskim zespole staromiejskim odsłonią 26 czerwca o godz. 20:00. W tym roku wyróżnieni zostali Wojciech B. Sobieszak, wieloletni Prezes CPP Toruń Pacific, jeden z najwybitniejszych toruńskich przedsiębiorców, a także prof. Andrzej Kossakowski, wybitny fizyk, specjalista z dziedziny teorii kwantowych układów otwartych.
Po odsłonięciu Katarzynek na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprosi na niezwykły koncert. O 20:40 Piernikową Aleję Gwiazd zwieńczy występ Infinito Quartet. Warto pamiętać, że na dziedzińcu Ratusza obowiązywać będzie odpowiedni rygor sanitarny.
Wojciech B. Sobieszak i prof. Andrzej Kossakowski – sylwetki laureatów Piernikowej Alei Gwiazd
Wojeciech B. Sobieszak to prezes Cereal Partners Toruń-Pacific. Urodzony w 1952 roku w Gryficach. Studiował na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi oraz na Wydziale Ekonomii i Zarządzania na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z uniwersytetem początkowo wiązał swoją karierę naukową. W 1976 roku trafił do Zakładów Przemysłu Ziemniaczanego – najpierw w Trzemesznie, później w Bronisławiu, a w 1977 roku w Toruniu. W 1987 roku został dyrektorem Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego (PPZ) w Toruniu, a tym samym najmłodszym wówczas dyrektorem przedsiębiorstwa w Polsce. Kierował firmą w okresie prywatyzacji, podczas którego PPZ przekształciło się w Toruń-Pacific – dziś największego w naszej części Europy producenta płatków śniadaniowych. Od 1994 roku firma należy do koncernów Nestlé S.A. i General Mills, które powołały spółkę Cereal Partners Worldwide. Jej celem jest rozwijanie światowego rynku zbożowych wyrobów śniadaniowych. Łącznie z rynkami tzw. niskotonażowymi CPP Toruń-Pacific eksportuje produkty do ponad 40 państw i jest jednym z największych eksporterów żywności w Polsce. Od 2004 roku w ramach CPW Wojciech Sobieszak jest jednocześnie dyrektorem zarządzającym usytuowanej w Toruniu grupy Cereal Partners Central Europe.
Andrzej Kossakowski to profesor doktor habilitowany fizyki, wykładowca Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Urodzony w 1938 r. we Lwowie. Od początku swoją karierę związał z UMK w Toruniu, gdzie w latach 1955-60 studiował fizykę, w roku 1966 obronił pracę doktorską, w 1972 r. habilitację, a w 1979 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. Swoje wykłady prowadził na wielu uniwersytetach zagranicznych, m.in. w Stuttgarcie, Mediolanie, Austin w Teksasie, Essen, Leuven, Santiago de Chile, Neapolu i Tokio. Do naukowych osiągnięć prof. Kossakowskiego należą m.in. prace o teorii laserów czy cykl prac dot. kwantowego splątania. Jego artykuły były publikowane w takich czasopismach jak: „Physics Letters”, „Communications in Mathematical Physics”, „Physics Letters A”, „Physical Review A”. Jednym z głównych tematów jego badań jest też kwantowa teoria układów otwartych i to za zasługi na tym polu przyznana została mu w 2019 roku Nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich. Jest to najważniejsze wyróżnienie naukowe w kraju, nazywane często „polskim noblem”. Prof. Andrzej Kossakowski jest współtwórcą jednego z równań, znanego dzisiaj jako równanie GKS-L, które weszło do kanonu fizyki teoretycznej. Równanie GKS-L umożliwia modelowanie procesów, które odgrywają istotną rolę w kwantowej komunikacji, kryptografii i kwantowym przetwarzaniu danych, takich jak dekoherencja i dyssypacja. Rozwijana przez profesora Kossakowskiego w latach 70-tych XX wieku teoria układów otwartych stanowi podstawę intensywnie rozwijającej się obecnie dziedziny naukowej – kwantowej teorii informacji.