Piotr Sałajczyk — koncert fortepianowy

Opublikowano: 2 grudnia 2019 r.

Data i czas
10 grudnia 2019 r. (wtorek)
19:00

Lokalizacja
Centrum Kultury Dwór Artusa (Rynek Staromiejski 6)

Kategorie
Koncerty

Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa

Wczytuję mapę...

Pianista Piotr Sałajczyk jest zaliczany do grona najwybitniejszych polskich wykonawców swojej generacji. Ta rekomendacja świadczy tylko o jednym – koncert w Dworze Artusa zaliczyć należy do wspaniałych wydarzeń na mapie kulturalnej miasta!

Piotr Sałajczyk jest laureatem nagrody fonograficznej Fryderyk oraz nagrody Orfeusz przyznanej za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej. Artysta został nominowany do Paszportów Polityki (2017 r.) za wrażliwość i inteligencję, z którymi podchodzi do zapominanego na naszych estradach repertuaru, a w kręgu jego zainteresowań pozostaje zarówno muzyka najnowsza jak i nieznana muzyka polskiego romantyzmu.

W 2017 nagrał czteropłytowy album z dziełami Juliusza Zarębskiego. Rok później pianista podjął się rejestracji wszystkich dzieł Władysława Żeleńskiego przeznaczonych na fortepian. Artysta ma na swoim koncie liczne prawykonania muzyki współczesnej, współpracuje m.in. z Apollon Musagete Quartet, Royal String Quartet, Piotrem Pławnerem, Agatą Zubel i Kwartetem Śląskim.

Z tym ostatnim zespołem nagrał Kwintet fortepianowy Mieczysława Wajnberga (Fryderyk w 2018 r.), co stało się początkiem jego fascynacji tym kompozytorem. Jest współtwórcą formacji kameralnej Wajnberg Trio. W centrum swoich zainteresowań stawia osobę i twórczość Karola Szymanowskiego, w 2018 roku objął funkcję wiceprezesa Towarzystwa im. K. Szymanowskiego w Zakopanem.

Piotr Sałajczym bierze także udział w wielu przedsięwzięciach filmowych i teatralnych. Nagrał wraz z NOSPR fragmenty Koncertu fortepianowego Andrzeja Panufnika do ścieżki dźwiękowej ostatniego filmu Andrzeja Wajdy Powidoki.

Występował na wielu scenach w Polsce i na świecie m.in. w Budapeszcie i Pekinie. Nagrywał również dla Programu 2 Polskiego Radia, belgijskiej rozgłośni Musiq3, Deutschlandradio czy HR2. Dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zrealizował z orkiestrą AUKSO nagranie Concertino Władysława Szpilmana w ramach projektu PWM 100 na 100.

Skip to content