Pola Negri – W niewoli zmysłów

Opublikowano: 20 października 2022 r.

Data i czas
24 października 2022 r. (poniedziałek)
18:00–19:30

Lokalizacja
Książnica Kopernikańska (ul. Słowackiego 8)

Kategorie
Spotkania

Organizator
Książnica Kopernikańska

Wczytuję mapę...

Szykuje się nie lada gratka dla miłośników starego kina. 24 października dr Krzysztof Trojanowski, prof. UMK, opowie o Poli Negri. Prelekcja odbędzie się w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.
Prof. Trojanowski: – Pierwsza polska gwiazda filmowa rozbłysnęła na ekranie warszawskiego kina Urania w dniu Bożego Narodzenia 1914 roku. Znana teatralnej publiczności 17-letnia Pola Negri odniosła duży sukces w dramacie „Niewolnica zmysłów”. Wkrótce zainteresowała się nią kinematografia niemiecka. Jako czołowa gwiazda europejskich ekranów trafiła do Hollywood, zdobywając sławę na całym świecie. W dziejach X Muzy zawrotna kariera Apolonii Chałupiec z Lipna, charyzmatycznej aktorki, tancerki i piosenkarki, międzynarodowej ikony kina, należy do najbardziej spektakularnych i wciąż budzi żywe zainteresowanie.
Prelekcja w Książnicy Kopernikańskiej odbędzie się w ramach obchodów Roku Poli Negri w Województwie Kujawsko-Pomorskim. Fot. z kolekcji prof. Trojanowskiego.
Skip to content