Powrót Polski na Pomorze – spojrzenie po stu latach

Opublikowano: 11 maja 2020 r.

Data i czas
15 maja 2020 r. (piątek)
17:00–19:00

Lokalizacja
_Wydarzenie on-line (on-line)

Kategorie
Spotkania

Wczytuję mapę...

Powrót Polski na Pomorze – spojrzenie po stu latach. Spotkanie autorskie z prof. Cezarym Obracht-Prondzyńskim i dr. Krzysztofem Kordą, autorami albumu ,,Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej w setną rocznicę 1920-2020″

Toruński oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu w ramach Tygodnia Bibliotek zapraszają na spotkanie związane z jedną z najważniejszych rocznicowych publikacji tego roku. Profesor Cezary Obracht-Prondzyński (Instytut Kaszubski, Uniwersytet Gdański) i dr Krzysztof Korda (Instytut Kaszubski, Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Skulteta w Tczewie) opowiedzą o swojej pracy nad książką Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej w setną rocznicę 1920-2020. Znalazły się w niej m.in. niepublikowane dotąd zdjęcia z przemarszu wojsk gen. Hallera przez Pomorze w styczniu i lutym 1920 r., wiele interesujących tekstów źródłowych a przede wszystkim – świeże spojrzenie regionalistów pomorskich na wydarzenia, których setną rocznicę obchodzimy w tym roku. Czy Pomorze odpowiednio przygotowało się na powrót Polski nad Bałtyk? Czy Polska, odrodzona po pierwszej wojnie światowej, spełniła nadzieje pokładane w niej przez Kaszubów i Pomorzan? Wspólnie poszukamy odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące opisywanych w książce zdarzeń, ludzi i emocji.

Spotkanie, które poprowadzi dr Michał Targowski (UMK, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie), będzie transmitowane na profilu Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu na portalu Facebook w piątek 15 maja 2020 r. Mamy nadzieję, że wynagrodzi ono brak kolejnej edycji Toruńskiego Kiermaszu Książki Regionalnej, który w tym roku został odwołany z powodu szerzącej się pandemii.

Wszystkich zainteresowanych gorąco zapraszamy!

Skip to content