Przegląd filmów Jima Jarmuscha w Kinie Centrum

Opublikowano: 24 stycznia 2022 r.

Data i czas
21 stycznia 2022 r. (piątek) – 27 stycznia 2022 r. (czwartek)
20:00–22:15

Lokalizacja
Kino Centrum CSW (ul. Wały gen. Sikorskiego 13)

Kategorie
Film

Organizator
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”

Wczytuję mapę...

Kino Centrum oraz Gutek Film zapraszają na przegląd filmów Jima Jarmuscha 7 x JARMUSCH
Program:
Piątek 21.01
godz. 20.30 – „Nieustające wakacje” (1980), 75 min.
Link do rezerwacji elektronicznej: https://goout.net/pl/bilety/nieustajace-wakacje/uayl/
Sobota 22.01
godz. 16.00 – „Inaczej niż w raju” (1984), 89 min.
Link do rezerwacji elektronicznej: https://goout.net/pl/bilety/inaczej-niz-w-raju/yayl/
godz. 18.00 – Z ORGANKIEM O FILMACH „Poza prawem” (1986), 107 min. Po seansie spotkanie z Tomaszem Organkiem i rozmowa o twórczości Jima Jarmuscha.
Link do rezerwacji elektronicznej: https://goout.net/…/z-organkiem-o-filmach-poza…/abyl/
Niedziela 23.01
godz. 20.00 – „Mystery Train” (1989), 110 min.
Link do rezerwacji elektronicznej: https://goout.net/pl/bilety/mystery-train/bbyl/
Wtorek 25.01
godz. 19.45 – „Noc na ziemi” (1991), 129 min.
Link do rezerwacji elektronicznej: https://goout.net/pl/bilety/noc-na-ziemi/cbyl/
Środa 26.01
godz. 19.45 – „Truposz” (1995), 121 min.
Link do rezerwacji elektronicznej: https://goout.net/pl/bilety/truposz/dbyl/
Czwartek 27.01
godz. 20.00 – „Kawa i papierosy” (2003), 96 min.
Link do rezerwacji elektronicznej: https://goout.net/pl/bilety/kawa-i-papierosy/ebyl/
Bilety na poszczególne filmy w cenie 12 zł ulgowy / 14 zł normalny.
Lakonicznie, chropowate, o szczątkowej fabule i ascetycznych środkach artystycznych, zanurzone w cierpkim poczuciu humoru – wczesne kino Jima Jarmuscha jest tak odrębne, że mogłoby stanowić osobny gatunek. Czerpiąc inspirację z dzieł twórców francuskiej Nowej Fali, jak Jean-Luc Godard i Jean-Pierre Melville, minimalistyczny styl Jarmuscha przedkłada nastrój nad strukturę narracyjną i łączy amerykańską tradycję filmową z wpływami europejskimi oraz japońskimi. Jego długie, leniwe ujęcia tworzą bardziej przestrzeń dla przypadkowych spotkań, małych gestów i ulotnych aktów intymności niż dla sztywnych ograniczeń fabuły.
To, co interesuje Jarmuscha to ludzie żyjący na marginesie Ameryki – pozbawieni korzeni outsiderzy, niezsynchronizowani ze współczesnym światem. Tacy są bohaterowie debiutanckich „Nieustających wakacji” i przełomowego w karierze reżysera „Inaczej niż w raju” – zagubieni, młodzi ludzie wędrujący po ulicach i miejskich zaułkach bez konkretnego celu. Własnymi ścieżkami chadzają trzej pechowi więźniowie z „Poza prawem”, jak i japońscy turyści szukający ducha Elvisa Presleya w filmie „Mystery Train”. Zagubieni w czasie i przestrzeni zdają się także pasażerowie i kierowcy taksówek w „Nocy na ziemi”, jak i całe pokolenie „Kawy i papierosów”. Wreszcie William Blake, tytułowy „Truposz”, to synonim artysty osobnego.
O filmach:
NIEUSTAJĄCE WAKACJE (1980)
Nowy Jork. Allie, turysta na nieustających wakacjach, spotyka szaleńców, maniaków i outsiderów, z którymi prowadzi krótkie rozmowy i załatwia interesy. Przyczynami jego miejskich podróży są bezsenność i pragnienie ucieczki od samotności. Debiut Jarmuscha to portret pokolenia postpunka.
INACZEJ NIŻ W RAJU (1984)
Film drogi, którego bohaterami są szesnastoletnia emigrantka z Węgier, Eva, jej kuzyn Willie i jego przyjaciel Eddie. Po krótkim pobycie w Nowym Jorku Eva jedzie do ciotki w Clevland, a rok później – z braku lepszych zajęć – Willie i Eddie podążają jej śladem. Cała trójka wyrusza na Florydę, gdzie sprawy przybierają kiepski obrót.
POZA PRAWEM (1986)
Kultowa czarna komedia Jarmuscha, której akcja rozgrywa się na amerykańskim Południu. Trzech skazanych w więzieniu w Nowym Orleanie obmyśla plan ucieczki. W rolach głównych Tom Waits, John Lurie i Roberto Benigni.
MYSTERY TRAIN (1989)
W hotelu Arkada w Memphis, rodzinnym mieście Elvisa Presleya, zatrzymują się bohaterowie opowieści „Mystery Train” – dwójka japońskich turystów, podróżująca śladami swoich muzycznych idoli; Włoszka, która w Stanach straciła męża, a także Amerykanka, która rozstała się właśnie ze swoim angielskim chłopakiem. Ich ścieżki przetną się na chwilę, a w tle rozlegnie się dźwięk wystrzału.
NOC NA ZIEMI (1991)
Miejska odyseja przez pięć miast (Los Angeles, Nowy Jork, Paryż, Rzym i Helsinki). Taksówki to konfesjonały, miejsca, w których nieoczekiwanie przecinają się ścieżki ludzi pochodzących z różnych światów, mających inny status i inne marzenia.
TRUPOSZ (1995)
Psychodeliczny western, w którym młody księgowy (Johnny Depp) dokonuje przypadkowego zabójstwa, stając się tym samym człowiekiem wyjętym spod prawa. W ucieczce pomaga mu tajemniczy Indianin Nikt (Gary Farmer), przekonany, że księgowy William Blake to wielki poeta we własnej osobie. Ich wspólna podróż przeistacza się w oniryczną, egzystencjalną wędrówkę, której celem jest duchowe przebudzenie.
KAWA I PAPIEROSY (2003)
11 etiud przy stolikach z kawą i papierosami. W swoich – często improwizowanych – nowelkach, Jarmusch pozwala spotkać się na chwilę bohaterom, ale i aktorom. Przy kawiarnianych stolikach zatrzymują się na chwilę, m.in. Tom Waits i Iggy Pop, Steve Coogan i Alfred Molina, Bill Murray z raperami RZA i GZA, Cate Blanchett z… Cate Blanchett, by pogadać o medycynie alternatywnej, wspólnych przodkach, Elvisie Presleyu, czy latach 20. w Paryżu.
Skip to content