Przestrzeń i czas torunian I panel I Toruński Festiwal Książki

Opublikowano: 3 grudnia 2020 r.

Data i czas
10 grudnia 2020 r. (czwartek)
19:30–21:00

Lokalizacja
_Wydarzenie on-line (on-line)

Kategorie
FestiwaleSpotkania

Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa

Wczytuję mapę...

W ramach Toruński Festiwal Książki spotkamy się z psycholożką Marią Lewicką, historykiem Tomaszem Krzemińskim oraz historyczką sztuki i regionalistką Katarzyna Kluczwajd, by porozmawiać o czasie, przestrzeni oraz relacjach, w których szczególne miejsce znajdują Toruń i torunianie. Punktem wyjścia dla dyskusji będą książki jako nośniki wiedzy, wyraz kontekstów narodowo-kulturowych, jako rodzaj dzieła powstającego w relacjach, a także próba odpowiedzenia na pytanie, w jakim stopniu sztuka i kultura stanowią fundament dla budowy kapitału społecznego.
Prelegenci poruszą zagadnienia związane z epokowymi zmianami, które dokonały się w Toruniu w ciągu dwóch ostatnich stuleci i miały ogromny wpływ na kształtowanie się kultury miasta. Wśród poruszonych kwestii znajdą się te związane z rozwojem topograficznym Torunia oraz jego przedmieść i wsi przedmiejskich, zmianami dotyczącymi państwowości oraz relacji społecznych, kulturowych, przestrzennych i personalnych. W trakcie spotkania zastanowimy się nad trudnymi tematami związanymi ze stereotypami, wykluczeniem, dychotomią elitaryzmu i egalitaryzmu oraz podstawą tworzenia i percepcji.
Spotkanie zostanie wzbogacone refleksją nad konkretnymi przykładami sztuki architektonicznej, pośród których znajdą się toruńskie fortyfikacje, kościół garnizonowy, Park Cegielnia, Viktoria Park oraz – tak rozpoznawalny przez turystów – Łuk Cezara.
Panel toruński prowadzi dla Was Łukasz Wudarski – dyrektor Centrum Kultury Dwór Artusa, historyk sztuki.

Spotkanie obędzie się 10 grudnia o godz. 19:30 na Facebooku Centrum Kultury Dwór Artusa i Toruński Festiwal Książki. Możecie je śledzić w czasie rzeczywistym z możliwością zadawania pytań, jak również obejrzeć je jeszcze przez 2 miesiące od zakończenia Festiwalu.
Uwaga! Niespodzianki!
Specjalnie dla Was nasi festiwalowi partnerzy przygotowali zakupowe rabaty na hasło: Toruński Festiwal Książki 👉 Księgarnia Kafka i spółka – 15% i Księgarnia Hobbit – 5%.
Wydarzenie dofinansowane z budżetu Mój Toruń oraz ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Partnerzy: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, CSW Toruń, Książnica Kopernikańska w Toruniu, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Księgarnia Kafka i spółka, Księgarnia Hobbit, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo AGORA, Wydawnictwo Literackie, Powergraph
Patroni medialni: Radio GRA Toruń, Polskie Radio PiK, Nowości, Oto Toruń, Telewizja Kablowa Toruń, TVP3 Bydgoszcz

Skip to content