„PrzyZiemny Kopernik” – nabór uczestników warsztatów

Opublikowano: 17 maja 2023 r.

Data i czas
15 maja 2023 r. (poniedziałek) – 12 czerwca 2023 r. (poniedziałek)
Całodniowe

Kategorie
Warsztaty

Mapa niedostępna

Od 15 maja rusza nabór uczestników do organizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatywa STEAM projektu „PrzyZiemny Kopernik”, dofinansowanego przez Gminę Miasto Toruń (kwota dofinansowania: 19 800 zł). Projekt skierowany jest do uczniów toruńskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz uczniów mieszkających na terenie Torunia. W ramach „PrzyZiemnego Kopernika” realizowane będą warsztaty popularyzujące mniej znane dziedziny, którymi zajmował się toruński astronom – medycynę, matematykę i sztukę.

 

 

W ramach sześciu powtarzalnych cyklów będzie możliwość uczestnictwa w czterech warsztatach:

  1. Warsztaty przyrodniczo-medyczne – „Medyka Kopernika” (dwudniowe) – Warsztaty przyrodnicze będą obejmowały zagadnienia bezpośrednie odnoszące się do praktyki Mikołaja Kopernika jako lekarza. Niejednokrotnie zapisywał on opracowane przez siebie receptury medyczne na marginesach traktatów medycznych. Warsztatom będzie towarzyszyła pogadanka przedstawiająca prace Kopernika i współczesnych mu renesansowych medyków, które poruszają tematy chorób zakaźnych. Przeznaczone dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
  2. Warsztaty matematyczno-artystyczne – „Hipocykloida Kopernika” (jednodniowe) – W czasie warsztatów matematyczno-artystycznych położony zostanie nacisk na uświadomienie faktu, iż sztuka jest oparta o matematyczne proporcje. Warsztat ma celu pobudzić w szczególności wyobraźnię geometryczną, jak i wrażliwość artystyczną uczestników. Przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.
  3. Warsztaty przyrodniczo-artystyczne -„Bakterie w służbie sztuki” (dwudniowe) – (BioArt). Punktem wyjścia warsztatów będzie zagadnienie nt. związków nauki i sztuki w czasach Kopernika. W czasie warsztatów uczestnicy będą mogli wykonać „obrazy” namalowane nieszkodliwymi bakteriami na szalkach Petriego i tym samym dosłownie połączyć sztukę i naukę. Uczniowie zamienią się w naukowych artystów, a ich farbami będą bakterie! Przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.
  4. Warsztaty astronomiczno-artystyczne – „SpaceArt” (jednodniowe) – Uczestnicy warsztatu będą mogli dać ponieść się wyobraźni i przedstawić swoje alternatywne wersje budowy Układu Słonecznego. W czasie zajęć uczestnicy wykonają prace w nurcie SpaceArt z zastosowaniem kolorowych sprayów. Przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Zajęcia realizowane będą w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej w Toruniu (ul. Bażyńskich 30/36) od 12 czerwca 2023 r.

Szczegółowy opis warsztatów, ograniczenia wiekowe, terminy zajęć oraz formularz rejestracyjny znajdują się na stronie www.przyziemnykopernik.pl.

Skip to content