Rafał Kołacki | „Raj leży pod stopami matek” | Audioinstalacja

Opublikowano: 9 maja 2023 r.

Data i czas
11 maja 2023 r. (czwartek)
19:00–21:00

Lokalizacja
Wozownia (ul. Ducha Świętego 6)

Kategorie
Film

Organizator
Galeria Sztuki Wozownia

Wczytuję mapę...

Czas trwania wydarzenia: około 1 godziny
🎧 Audioinstalacja „Raj leży pod stopami matek” koncentruje się na fenomenie dźwiękowym kroków. Kroki, są elementarną czynnością, którą niemal każdy z nas codziennie wykonuje. Każdy stawia kroki po swojemu, jesteśmy w stanie poznać kogoś po krokach, po jego chodzie. Kroki mogą być indywidualnym, osobistym symbolem wędrówki każdego z nas.W kontekście kultury kojarzone są z wieloma znaczeniami, ale przede wszystkim z motywem wędrówki i podróży – wędrówki przez życie, ale także przez śmierć. Chodzi o ciągłe dążenie, drogę – nie tylko tą dosłowną, ale także duchową.
🎧 W literaturze i sztuce pojawia się topos homo viator – motyw ukazujący wędrowców, pielgrzymów, którzy podążają w różnych celach, lecz zawsze w efekcie pokonywanej drogi zyskują wiedzę i mądrość. Niestety podczas naszych życiowych wędrówek ponosimy także klęski, tracimy bliskich oraz co dzień (wraz z upływem minut), siebie samych. Dzisiaj w sytuacji „kryzysu migracyjnego” współczesnymi pielgrzymami stały się osoby uciekające ze swoich domów. Wypadki na granicy polsko-białoruskiej obnażyły bezwzględnie, po raz kolejny słabość systemu politycznego, w którym przyszło nam funkcjonować.
🎧 Głosy kroków, jeden z najbardziej niewerbalnych elementów „usłyszenia” samego siebie, staje się w instalacji Rafała Kołackiego symbolem walki z codziennymi przeciwnościami, formą pozytywnej medytacji, kiedy za pomocą wsłuchiwania się we własne odgłosy, znajdujemy się dokładnie w danym momencie i czasie „tu i teraz”. Wsłuchaj się najpierw uważnie, w swoje ciało, „usłysz” Siebie, a następnie zacznij słuchać tego, co znajduje się wokół Ciebie.
🎧 Audioinstalacja „Raj leży pod stopami matek”, została stworzona na strychu Dworu Artusa w Toruniu – w miejscu, które usytuowane jest ponad wszystkimi pomieszczeniami, ale cały czas przynależy do budynku. Przestrzenie strychowe zazwyczaj różnią się od pozostałych obszarów, są puste i tajemnicze. Tutaj kroki wybrzmiewają szczególnie wymownie, jesteśmy z nimi sam na sam, słychać je także poniżej. To właśnie w takich pomieszczeniach za pomocą odgłosu kroków „rozmawiasz” z otoczeniem, osiągając szczególną jakość akustyczną.
🎧 Pokazowi „Raj leży pod stopami matek” towarzyszyć będzie dźwiękowy performance Rafała Kołackiego.
Rafał Kołacki – dźwięk, koncepcja
Grzegorz Kaźmierski – film
„Siedem
stopni Piekła
na dole
Siedem
warstw Nieba
Na górze
Jeden poziom
pomiędzy, gdzie
próbowałem istnieć
i poniosłem klęskę”
Skip to content