Rajd rowerowy śladami Samuela Bogumiła Lindego

Opublikowano: 6 maja 2021 r.

Data i czas
22 maja 2021 r. (sobota)
10:00–12:00

Kategorie
Inne

Organizator
Książnica Kopernikańska

Mapa niedostępna

W sobotę 22 maja 2021 r. wystartuje historyczny rajd rowerowy „Śladami Samuela Bogumiła Lindego”. Będzie okazja by poznać bliżej sylwetkę twórcy Słownika Języka Polskiego. W tym roku obchodzimy 250 rocznicę urodzin wybitnego językoznawcy, który jest jedną z najznakomitszych postaci historii Torunia.
Samuel Bogumił Linde urodził się w naszym mieście w 1771 roku. W Toruniu kształcił się w Szkole Nowomiejskiej oraz w protestanckim Gimnazjum Akademickim. Tutaj rozpoczął swoją obecność w najważniejszym dla niego czasie życia, czyli w twórczości. Dlatego wspominamy rocznicę jego urodzin, pamiętamy o nim co roku, ponieważ jest patronem literackiej nagrody dwóch miast partnerskich: niemieckiej Getyngi i polskiego Torunia. Dziełem życia Samuela Bogumiła Lindego jest 6-tomowy Słownik języka polskiego – pierwszy jednojęzyczny słownik polszczyzny. Zawierał on 60 tys. haseł. Praca nad nim trwała 10 lat, a wydawano go w latach 1807–1814.
Liderem na trasie będzie Paweł Bukowski – znawca historii Torunia i doskonały przewodnik turystyczny. Czas trwania rajdu to około 3,5 godziny. Trasa liczyć będzie około 10 kilometrów. Finałem rajdu będzie krótki quiz historyczny i dyktando z hasłami ze słownika S.B.Lindego. Na zwycięzców będą czekały atrakcyjne nagrody. Udział w rajdzie jest bezpłatny. Obowiązują imienne zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona ze względu na utrzymujący się stan zagrożenia epidemicznego. Formularz zgłoszeniowy wkrótce zostanie udostępniony na fanpage Stowarzyszenia Go Sport.
Wydarzenie, które organizuje Stowarzyszenie GoSport we współpracy z Książnica Kopernikańską, jest dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń.
Planowa trasa rajdu rowerowego „Śladami Samuela Bogumiła Lindego”:
1. III Liceum Ogólnokształcące im. Samuela Bogumiła Lindego,
ul. Raszei 1. Zwiedzanie schronu.
2. Tablica pamiątkowa – Miejsce urodzin S.B. Lindego Małe Garbary / Królowej Jadwigi
3. Pomnik S. B. Lindego ul. Słowackiego 8, Grupowe zdjęcie uczestników rajdu
4. Książnica Kopernikańska – dyktando z hasłami ze słownika polszczyzny z XVI W. z nagrodami dla najlepszych w postaci Słownika języka polskiego Samuela Bogumiła Lindego autorstwa Mariana Ptaszyka.
Skip to content