Ratusz, gimnazjum, kościół: uroczystości w przestrzeni publicznej

Opublikowano: 1 czerwca 2020 r.

Data i czas
9 czerwca 2020 r. (wtorek)
18:00–19:00

Lokalizacja
_Wydarzenie on-line (on-line)

Kategorie
Spotkania

Organizator
Książnica Kopernikańska

Wczytuję mapę...

We wtorek, 9 czerwca, zapraszamy na kolejny wykład prof. Bartosza Awianowicza. Toruński naukowiec opowie o tym, jak wczesnonowożytny Toruń żył pomiędzy epidemiami, jak się w Toruniu bawiono, świętowano i obchodzono uroczystości.

Zapraszamy na Książnica Kopernikańska w Toruniu. Początek wykładu o godz. 18.00.

Chociaż wczesnonowożytny Toruń często nawiedzały epidemie (5 razy w wieku XVI, 9 razy w wieku XVII), większość ważnych uroczystości: od corocznych wyborów urzędników miejskich po huczne wizyty królów odbywało się publicznie – w ratuszu Starego Miasta, w Dworze Artusa, w kościołach (zwłaszcza Panny Marii) oraz w audytorium Gimnazjum Akademickiego.

Tłumnie gromadzili się torunianie również na uroczystościach religijnych (protestanckich i katolickich), na ślubach i pogrzebach najważniejszych obywateli miasta oraz na zawodach Bractwa Kurkowego.

Specjalną oprawę miały także wydarzenia związane z dworem królewskim (np. narodziny królewiąt, śluby i pogrzeby monarchów) oraz polityką Rzeczypospolitej (np. zawarcie pokoju w Oliwie).

Wydarzeniom tym często towarzyszyły okolicznościowe panegiryki i wiersze w języku łacińskich, niemieckim i polskim, z których wiele zachowało się w zbiorach Książnicy Kopernikańskiej.

Skip to content