Różne ciała grafiki. Dlaczego artyści drukują na nietypowych materiałach? – wykład on-line

Opublikowano: 1 października 2021 r.

Data i czas
19 października 2021 r. (wtorek)
18:00–20:00

Lokalizacja
_Wydarzenie on-line (on-line)

Kategorie
SpotkaniaWystawy

Organizator
Galeria Sztuki Wozownia

Wczytuję mapę...

Różne ciała grafiki. Dlaczego artyści drukują na nietypowych materiałach? – wykład on-line dra Sebastiana Dudzika
19.10.2021 (wtorek), godz. 18.00
Facebook / YouTube Galerii Sztuki Wozownia
Wykład poświęcony będzie prezentacji nieszablonowych wyborów podłoża drukowego we współczesnej grafice artystycznej. Na wybranych przykładach z całego świata pokażę, jak zaskakujące potrafią być preferencje twórców. Spróbuję jednocześnie odpowiedzieć na zasadnicze pytanie: w jakim celu sięgają oni po tak nietypowe rozwiązania?
Zwrócenie uwagi na szeroki wybór materiałów wykorzystywanych w ostatnich czasach jako drukowe podłoże, uświadamia jak żywotną i ekspansywną formą artystycznej ekspresji jest grafika. Potrafi niczym kameleon dostosowywać się do otoczenia, jak chyba żadna inna sztuka. Ta umiejętność sprawia, że jedyną granicą jest wyobraźnia autora i jego umiejętności techniczne. Wybór nietypowego materiału może być jedynie poszukiwaniem efektownego kontekstu, może jednak być swoistym zaproszeniem od wejścia w fascynujący świat skojarzeń, symboli i ukrytych znaczeń.
W wykładzie chciałbym wskazać takie przykłady, w których artyści podjęli świadomą grę z materią podłoża, wykorzystali ją do kreowania sugestywnych sytuacji czy wzmacniania symbolicznego przekazu utrwalonego w niej obrazu.
Przywołane zostaną prace artystów, takich jak: Mônica Barki, Adriano Castro, Zuzanna Dyrda, Ann “Sole Sister” Johnson, Aleksandra Owczarek, Krystyna Piotrowska, Valeriu Schiau, Regina Silveira, Richard Woods, Kamil Zaleski.
Sebastian Dudzik
Skip to content