Spotkania Filozoficzne z Filmem – Poznajmy się jeszcze raz
Opublikowano: 2 stycznia 2020 r. Data i czas
22 stycznia 2020 r. (środa)
18:00–21:00
Lokalizacja
Kino Centrum CSW (ul. Wały gen. Sikorskiego 13)
Kategorie
Film
Organizator
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”
Kino Centrum w CSW Toruń, Instytut Filozofii UMK oraz Gutek Film zapraszają na kolejne Spotkanie Filozoficzne, w ramach którego przedpremierowo zaprezentowany zostanie film POZNAJMY SIĘ JESZCZE RAZ w reżyserii Nicolasa Bedosa.
22 stycznia (środa), godz. 18.00.
Po seansie odbędzie się dyskusja z udziałem dr hab. Krzysztofa Abriszewskiego z Zakładu Filozofii Współczesnej w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Wydarzenie zostało objęte patronatem magazynu Filozofuj.
Bilety w cenie 12 zł ulgowy / 14 normalny
Rezerwacja elektroniczna pod linkiem: https://goout.net/pl/bilety/spotkanie-filozoficzne-poznajmy-sie-jeszcze-raz/euvf/
Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=UOQC2-D0cH0
Co byś zrobił, aby raz jeszcze poczuć pierwszą miłość? Ile byś dał, by na nowo przeżyć najpiękniejszy dzień swojego życia? Powrót do cudownych chwil może mieć wysoką cenę. Bohater „Poznajmy się jeszcze raz” gotów jest ją zapłacić – nawet jeśli będzie musiał pozbyć się wszystkich oszczędności, a potem ukryć ten fakt przed żoną. Przewrotna francuska komedia spodoba się wszystkim, którzy pokochali romantyczny klimat „O północy w Paryżu” i urzekającą niewinność „Amelii”.
Zagubiony w świecie nowych technologii, wzdychający do telefonów stacjonarnych, papierowych książek i wąsów rysownik komiksów Victor (w tej roli gwiazda francuskiego kina, Daniel Auteuil), nieoczekiwanie dostaje propozycję nietypowej podróży w czasie. Mężczyzna przyjmuje ją tym chętniej, że jego małżeństwo się sypie, a żona Marianne (w tej roli Fanny Ardant) w niczym nie przypomina cudownej dziewczyny, w której kiedyś się zadurzył. Wybiera więc lata 70., by znów móc wejść do baru „Belle Epoque”, bezkarnie zapalić papierosa przy stoliku i z drżącym (po raz pierwszy od tak dawna!) sercem czekać, aż w drzwiach pojawi się rudowłosa, seksowna, niezależna Marianne. Odtworzona na jego życzenie epoka wydaje się Victorowi o wiele prawdziwsza niż współczesność, w której wszystko – od międzyludzkich relacji przez pracę, po sztukę – staje się wirtualne.
„Film, któremu nie można się oprzeć”, „Dowcipny i radosny” – tak pisali krytycy po pokazach „Poznajmy się jeszcze raz” w Cannes i Toronto. Zachwyciła rewelacyjna obsada (poza Ardant i Auteuil’em wystąpił tu także Guillaume Canet) i błyskotliwy scenariusz, a także lekkość, z jaką reżyser Nicolas Bedos dotyka uniwersalnych tematów: miłości, przemijania, pokoleniowych różnic. Pełen humoru przebój francuskiego kina działa jak filmowy afrodyzjak, przypominając, że najlepsze czasy i najpiękniejsze chwile to te, które przeżywamy teraz.