Spotkania filozoficzne z filmem – Silent Twins (pokaz przedpremierowy)

Opublikowano: 6 października 2022 r.

Data i czas
19 października 2022 r. (środa)
18:30–21:30

Lokalizacja
Kino Centrum CSW (ul. Wały gen. Sikorskiego 13)

Kategorie
Film

Organizator
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”

Wczytuję mapę...

Kino Centrum oraz Gutek Film zapraszają na przedpremierowy pokaz filmu „Silent Twins” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej.
Seans organizujemy w ramach cyklu „Spotkań filozoficznych z filmem”. Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem prof. Krzysztofa Abriszewskiego z Instytutu Nauk o Kulturze UMK.
Środa, 19 października godz. 18.30
Bilety w cenie 14 zł ulgowy / 16 normalny
Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=MDeOPJJcCGA
Złote Lwy na tegorocznym festiwalu Gdyni, gdzie film nagrodzono także za muzykę i scenografię. Pokazywany premierowo na festiwalu w Cannes „Silent Twins” to najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej, twórczyni „Córek dancingu” i „Fugi”. Jedna z najoryginalniejszych polskich reżyserek, która o tym, co w nas dzikie i nieokiełznane opowiada z lekkością tanecznych kroków, także w swoim anglojęzycznym debiucie daje popis nieskrępowanej wyobraźni. Wizjonerski, wypełniony muzyką „Silent Twins”, choć zrealizowany w oparciu o reportaż Marjorie Wallace, nosi wyraźne piętno autorskiego stylu. I – podobnie jak poprzednie filmy Smoczyńskiej – pokazuje perspektywę kobiet.
Tym razem są to bliźniaczki z Walii: June i Jennifer Gibbons, które przestają komunikować się ze światem. Od ponurej prowincji, która czarnym dziewczynkom ma do zaoferowania głównie upokorzenia, „milczące bliźniaczki” uciekają w eksplodujące neonowymi kolorami, oprószone słonecznym blaskiem fantazje o pisarskiej sławie, romantycznej miłości i basenach pełnych Pepsi-Coli. Ale podkręcona hormonami nastoletnia wyobraźnia June i Jennifer ma także mroczną stronę – podobnie jak ich podszyta rywalizacją więź.
Kreując na ekranie wewnętrzny świat bliźniaczek, Agnieszka Smoczyńska pełnymi garściami czerpie z estetyki starych reklam, kolorowych magazynów czy mydlanych oper. Sięga po thriller i zmysłowy musical, dramat i poklatkową animację. Ale emocjonalna bomba, jaką jest „Silent Twins”, swoją energię zawdzięcza także Letitii Wright („Czarna Pantera”, serial „Czarne lustro”) i Tamarze Lawrance (serial „Mały topór”). Aktorki tworzą przejmujące role dziewczyn, które nie mogą żyć ani bez siebie, ani razem, i których nastoletni bunt wymknął się spod kontroli. Film Smoczyńskiej można odczytywać jako studium toksycznej więzi, artystycznego geniuszu czy kobiecego buntu.
Wydarzenie zostało objęte patronatem magazynu „Filozofuj”
Skip to content