SPOTKANIA KOPERNIKAŃSKIE: O gwiazdecznej nauce, dietetycznych regułach i kulinarnych modach w czasach Mikołaja Kopernika

Opublikowano: 20 października 2023 r.

Data i czas
26 października 2023 r. (czwartek)
18:00–19:30

Lokalizacja
Centrum Literatury CSW (Wały gen. Sikorskiego 13)

Kategorie
Spotkania

Organizator
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”

Wczytuję mapę...

SPOTKANIA KOPERNIKAŃSKIE: O gwiazdecznej nauce, dietetycznych regułach i kulinarnych modach w czasach Mikołaja Kopernika
Podczas spotkania dowiemy się czy Kopernik stosował dietę, co uznawano za smaczne i zdrowe 500 lat temu oraz jaki związek z medycyną i sztuką kulinarną miała „gwiazdeczna nauka” czyli astronomia.
Opowiemy o traktatach dietetycznych i zbiorach przepisów kulinarnych z czasów Mikołaja Kopernika, pochodzących z Rzymu, Królewca i Krakowa oraz podamy przykłady włoskich, pruskich i staropolskich dań, w których renesansowe idee przeplatały się ze średniowiecznymi tradycjami.
Prowadzenie: dr Marta Sikorska, historyczka zajmująca się badaniami nad kulturową historią jedzenia oraz edycją i opracowywaniem dawnych tekstów kulinarnych; autorka monografii: „Smak i tożsamość. Polska i niemiecka literatura kulinarna w XVII wieku” oraz współautorka dwóch tomów staropolskich przepisów rozproszonych z XVI-XVIII wieku, wydawanych w ramach serii źródłowej „Monumenta Poloniae Culinaria”. Współpracuje z Centrum Dziedzictwa Kulinarnego UMK w Toruniu.
Czytelnia CSW
Wstęp wolny!
Partnerem głównym wydarzenia jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Projekt dofinansowany w ramach programu „Kujawy + Pomorze – promocja potencjału gospodarczego regionu – edycja II”.
Skip to content