Spotkanie autorskie online: Karolina Prewęcka o Meli Muter

Opublikowano: 30 września 2020 r.

Data i czas
30 września 2020 r. (środa)
18:00–19:30

Lokalizacja
Centrum Literatury CSW (Wały gen. Sikorskiego 13)

Kategorie
Spotkania

Organizator
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”

Wczytuję mapę...

/ SPOTKANIE AUTORSKIE
30.09.2020 (środa), godz. 18.00, spotkanie online z Karoliną Prewęcką, autorką książki „Mela Muter. Gorączka życia”.
Bohaterką spotkania będzie w pierwszej kolejności Mela Muter a właściwie Maria Melania Mutermilch. Ta wybitna polska malarka, zaliczana do kręgu École de Paris, urodziła się w 1876 roku w Warszawie, w rodzinie zamożnego żydowskiego kupca Fabiana Klingslanda. Zmarła w 1967 roku w Paryżu. Jako młoda malarka wyjechała do Paryża, razem z mężem i synkiem i tam zaczęła wielką karierę, choć we własnym kraju jeszcze do niedawna nie była bardzo znana. Piękna kobieta, paryska muza najwybitniejszych artystów pierwszej połowy XX wieku. Jej wystawy święciły triumfy we Francji, Hiszpanii ale także za oceanem w Stanach Zjednoczonych. Po wojnie, w biedzie i samotności, została niemal zapomniana. Dopiero od niedawna na nowo zdobywa wielbicieli. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach takich instytucji jak: Muzeum Sztuki w Geronie, czy Centrum Pompidou w Paryżu oraz są poszukiwane przez prywatnych kolekcjonerów.
Gościem spotkania będzie Karolina Prewęcka, autorka książki „Mela Muter. Gorączka życia”

Wydawnictwo Fabuła Fraza

, która jest pierwszą, tak dużą opowieścią o tej wielkiej artystce. Wspólnie z biografistką porozmawiamy o życiu malarki, jej twórczości, przyjaźniach i wielkich niespełnionych miłościach a także o czasach, w których żyła.

Karolina Prewęcka – dziennikarka prasowa, autorka i współautorka książek o ludziach kultury, m.in.: aktorach Stanisławie Celińskiej i Bohdanie Łazuce, śpiewaczkach operetkowych: Wandzie Polańskiej, Elżbiecie Ryl-Górskiej. Interesuje się zwłaszcza losami Polsków na tle XIX i XX wieki, w co wpisuje się jej niedawno wydana książka „Mag” o przedwojennym jasnowidzu Stefanie Ossowieckim. Ukończyła dziennikarstwo i etnografię na Uniwersytecie Warszawskim. Pochodzi z Lubrańca na Kujawach.
Prowadzenie: Anna Kompanowska
Skip to content