Spotkanie z Anną Dymną | Artus Festival

Opublikowano: 30 czerwca 2022 r.

Data i czas
2 lipca 2022 r. (sobota)
16:30–18:00

Lokalizacja
_Wydarzenie on-line (on-line)

Kategorie
Spotkania

Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa

Wczytuję mapę...

🎭 Ma w dorobku ponad trzysta ról teatralnych i filmowych. Wykłada w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych oraz jest inicjatorką i gospodynią Krakowskich Salonów Poezji. Tegoroczny Artus Festival zainicjuje spotkanie z jedną z najbardziej znanych i cenionych polskich aktorek, stale związaną z Narodowym Teatrem Starym w Krakowie – Anną Dymną!
🎭 Anna Dymna zadebiutowała w 1969 roku na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, jako Isia i Chochoł w „Weselu” reżyserowanym przez Lidię Zamkow. Pracowała z najwybitniejszymi polskimi reżyserami: Andrzejem Wajdą, Konradem Swinarskim, Jerzym Jarockim, Jerzym Grzegorzewskim, Jerzym Hoffmanem, Kazimierzem Kutzem, Janem Klatą, Teresą Kotlarczyk i Barbarą Sass. Jest posiadaczką tytułu doktora honoris causa Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Pracę artystyczną Anny Dymnej trzykrotnie nagradzano Złotą Maską. Jest też laureatką „Złotego Ekranu”, „Złotej Kaczki”, „Złotych Lwów”, Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza, Nagrody im. Kazimierza Kutza oraz „Wiktora” i „Superwiktora”. Uhonorowano ją również „Złotym Aniołem” (nagroda Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Tofifest”), Złotym i Platynowym „Szczeniakiem” (nagroda Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa) oraz tytułem Aktorka „NieZwykła” (nagroda 16. Festiwalu Filmów i Spotkań NieZwykłych).
🎭 Od 2003 roku prowadzi cykliczny program telewizyjny „Anna Dymna – Spotkajmy się”. Porusza w nim tematy miłości, akceptacji, samotności, szczęścia, wiary i nadziei. Gośćmi audycji – dwukrotnie nominowanej do Nagrody im. Andrzeja Wojciechowskiego, przyznawanej za materiały dziennikarskie, które wpływają na życie Polaków – są osoby niepełnosprawne oraz ciężko chore.
🎭 W 2003 roku aktorka założyła fundację „Mimo Wszystko”. Głównym celem organizacji jest pomoc dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną – najbardziej zagrożonym wykluczeniem społecznym. Za wieloletnią działalność społeczną aktorkę wyróżniono m.in.: Orderem Uśmiechu, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagroda Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich, Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka (wyróżnienie Rzecznika Praw Dziecka RP), Orłem stulecia „Rzeczpospolitej”, a także Medalem Świętego Jerzego. Ten ostatni otrzymała za to, że – jak napisano w uzasadnieniu – „walczy ze smokiem obojętności i rezygnacji”.
🎭 Spotkanie z Anną Dymną jest pretekstem do rozmowy zarówno o jej karierze aktorskiej jak i bezinteresownemu oddaniu osobom najbardziej potrzebującym wsparcia.
Spotkanie poprowadzi dla Was Piotr Pawłowski.
Transmisja na żywo dostępna będzie bezpłatnie na Facebooku i YouTube Dworu Artusa w dniu wydarzenia o godz. 16:30, a także po jej zakończeniu na obu profilach bez ograniczeń.
———–
Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Skip to content