Spotkanie z autorami książki „Do 12 razy sztuka. Czyli co artystom chodzi po głowie?”

Opublikowano: 18 stycznia 2023 r.

Data i czas
19 stycznia 2023 r. (czwartek)
18:00–19:30

Lokalizacja
ACKiS „Od Nowa” (ul. Gagarina 37a)

Kategorie
Spotkania

Organizator
Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”

Wczytuję mapę...

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorami książki „Do 12 razy sztuka. Czyli co artystom chodzi po głowie?” − Filipem Pręgowskim (tekst) i Nikodemem Pręgowskim (ilustracje).
Książka „Do 12 razy sztuka” to wędrówka przez stuletni okres w sztuce zwany modernizmem, przeznaczona dla młodych czytelników − uczniów szkół podstawowych i średnich, ale wierzymy, że może być też interesująca dla dorosłych, w tym także studentów. Prezentuje ona okres, gdy jak grzyby po deszczu powstawały nowatorskie kierunki artystyczne, artyści dokonali wielu fascynujących odkryć, a publiczność była zaskakiwana ich coraz śmielszymi poczynaniami. Książka przedstawia dwanaście wybranych dzieł wybitnych artystek i artystów, pokazując na ich przykładzie, jakie zamiany dokonały się w sztuce od lat 60. XIX wieku do ostatnich dekad następnego stulecia.
Rozmowę z autorami książki przeprowadzi artystka związana z Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu i Wydziałem Sztuk Pięknych UMK, Agnieszka Basak-Wysota. Dyskusji towarzyszyć będzie projekcja ilustracji z książki.
Agnieszka Basak-Wysota – malarka, twórczyni obiektów haptycznych. Jako specjalistka w Dziale Edukacji toruńskiego CSW oraz asystentka w Katedrze Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK nieustannie pracuje nad skutecznym zarażaniem ciekawością wobec sztuk wizualnych. Lubi słuchać opowieści mądrych ludzi. Nałogowo gromadzi książki do czytania i oglądania. Ćwiczy karate.
Filip Pręgowski − teoretyk sztuki i malarz, adiunkt w Katedrze Historii Sztuki Nowoczesnej i Pozaeuropejskiej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Naukowo zajmuje się historią i teorią sztuki XX i XXI wieku (zwłaszcza amerykańskiej), a także historią krytyki artystycznej.
Nikodem Pręgowski − grafik, ilustrator i twórca plakatów, profesor uczelni w Katedrze Projektowania Graficznego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Uczy projektowania graficznego, typografii i kaligrafii. Stworzył własne wydawnictwo Na przykład.
Spotkanie odbędzie się na małej scenie klubu „Od Nowa” w Toruniu, w czwartek 19 stycznia o godzinie 18.00. Wstęp wolny.
Organizatorzy spotkania:
Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”,
Wydział Sztuk Pięknych UMK,
Wydawnictwo Na przykład
Skip to content